Reklama

Bogactwo łomżan! Coraz więcej milionerów

28/06/2019 10:11

W Łomży 91 osób wykazało dochód powyżej miliona złotych za 2018 rok. W całym województwie takich osób było 758. " Wyższe dochody, to więcej podatków – wszyscy mamy powody do radości" - przekazuje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Ilu mamy milionerów w województwie? W ubiegłym roku dochód powyżej miliona złotych wykazało 758 osób, podczas gdy rok wcześniej takimi dochodami mogło pochwalić się 614 osób. Najwięcej takich podatników było w Białymstoku i okolicach - 388 (o 73 więcej niż przed rokiem),  Łomży – 91 (o 26 więcej niż przed rokiem) i Suwałkach – 71 (o 17 więcej niż przed rokiem).

Łączny podatek dochodowy od osób fizycznych, który musieli zapłacić w tym roku rozliczający się w Podlaskiem wyniósł 2 mld 350 mln zł. To o 400 mln zł więcej niż przed rokiem. Aż 98 proc. wszystkich rozliczających się podatników znalazło się w pierwszym przedziale podatkowym, czyli zapłaciło podatek w wysokości 18 proc. Tylko u 17 117 osób podstawa obliczenia podatku przekroczyła próg 85 528 zł, co spowodowało, że znaleźli się w II przedziale podatkowym. W tym przypadku nadwyżka nad tą kwotą opodatkowana jest stawką 32 proc.

Reklama

Jeżeli chodzi o rekordowe dochody Podlasian, to z podsumowania białostockiej Izby Administracji Skarbowej wynika, że największy dochód związany był z prowadzoną działalnością gospodarczą (osoby składające PIT-36 i PIT-36L). Najlepiej zarabiającym przedsiębiorcą okazał się podatnik z dochodem w wysokości ponad 30 mln zł. Natomiast najwyższy dochód z obrotu papierami wartościowym, jaki wykazał podatnik w PIT-38 wyniósł ponad 19 mln zł. Z kolei wśród najbardziej popularnych PIT-37, które składają najczęściej osoby zatrudniane na umowę o pracę, rekordowy dochód wyniósł blisko 3,5 mln zł. - informuje Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Co ciekawe, aż 99 tys. zeznań wykazało niedopłatę. Podatnicy musieli dopłacić fiskusowi prawie 213 mln zł. W 313 tys. zeznań podatnicy wykazali, że to jednak skarbówka powinna zwrócić im nadpłatę. Jej łączna kwota to 338 mln zł. Rekordowy zwrot to ponad 2,5 mln zł - przed rokiem było to "zaledwie" 416 tys. zł. Rekordowa dopłata przelana na konto urzędu to aż 4,5 mln zł. W ubiegłym roku było to 3 mln zł.

Reklama

W tym roku prawie 14 tys. osób wykazało dochody z zagranicy - blisko 531 mln zł. Przed rokiem takie dochody wykazało blisko 13 tys. podatników.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości