Reklama

COVID-19. Kolejny punkt wymazowy w Łomży

02/02/2022 15:37

NFZ otworzył w Łomży nowy punkt wymazowy. To trzeci taki punkt w naszym mieście.

W Łomży uruchomiony został nowy, stacjonarny punkt pobrań wymazów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Dotychczas w naszym mieście były 2 takie punkty. Oba w szpitalu wojewódzkim. Nowa lokalizacja to ALAB Laboratoria Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością (ul. Legionów 60b). Punkt pracuje od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7:30-15:30.

- Wzrastająca ilość chorych i większe zainteresowanie badaniami spowodowało, że otwierają się kolejne miejsca, w których można wykonać nie tylko testy PCR, ale także testy antygenowe. Są one w całości finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia – podkreśla Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Reklama

Jednocześnie warto wiedzieć, że osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do stacjonarnych placówek pobierania materiału, mogą skorzystać z mobilnych punktów wymazowych. Jednak o tym decyduje lekarz opiekujący się pacjentem. Zlecenie na test PCR może wystawić między innymi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Z kolei testy antygenowe możemy zrobić w aptekach, laboratoriach lub stacjonarnych punktach wymazowych, które przystąpiły do ich realizacji. Badanie przeprowadza farmaceuta lub pracownik medyczny, a wynik poznajemy na miejscu. Na test antygenowy nie potrzebujemy skierowania.

Reklama

Aby wynik testu antygenowego był jak najdokładniejszy dwie godziny przed badaniem nie należy palić papierosów, żuć gumy, myć zębów, płukać jamy ustnej i nosa, spożywać posiłków i pić napojów oraz nie przyjmować żadnych leków.

 

Źródło: POW NFZ

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości