Do 26 lutego przeprowadzane będą ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22. Oznacza to, że m.in. na drogach S61 i DK63 zobaczyć będziemy mogli kolumny wojskowych pojazdów. Warto wówczas zachować szczególną ostrożność. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne.
W sobotę (12.02) rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem Saber Strike 22. Oznacza to przemieszczanie się kolumn wojskowych po niektórych drogach wzmożonego ruchu. Pojazdy wojskowe będzie można spotkać m.in. na autostradach A1, A2 i A4, drogach ekspresowych S8 i S61 oraz DK16, DK18 i DK63.
Do tego m.in. w naszym województwie przy drogach krajowych pojawiło się dodatkowe oznakowanie. Znaki wojskowej klasyfikacji obciążenia, klasy MLC (Military Load Classification W1 - W7), mówią o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów.
- Najczęściej pojazdy biorące udział w ćwiczeniach poruszać się będą w godzinach nocnych, aby w jak najmniejszym stopniu powodowały utrudnienia w ruchu. Jednak niektóre przejazdy będą musiały odbywać się w ciągu dnia, a nawet w godzinach szczytów natężenia ruchu. Przemieszczanie się kolumn wojskowych będzie również kolejną możliwością sprawdzenia współpracy służb drogowych z siłami zbrojnymi. Pozwoli zweryfikować efektywność wymiany informacji między nimi oraz ich współpracę - czytamy na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Ćwiczenia wojskowe Saber Strike 22 potrwają na terenie Polski do 26 marca.
Źródło: GDDKiA