Stopa bezrobocia w Łomży na koniec sierpnia wynosiła 8,4 proc. Czy wdrożenie programu "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" zapewni poprawę na łomżyńskim rynku pracy?
Liderem projektu jest Miasto Łomża, a partnerami powiaty: kolneński, łomżyński, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki, zambrowski, gmina Boćki oraz Fundacja Forum Inicjatyw Rozwojowych.
- Wniosek został podpisany przez wszystkich partnerów i złożony do Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Jeśli zostanie zaakceptowany, to projekt będzie realizowany od stycznia przyszłego roku do grudnia 2021 – informuje prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.
Projekt zakłada kompleksowe wsparcie aktywizujące 700 osób bezrobotnych (400 kobiet i 300 mężczyzn), w szczególności długotrwale bezrobotnych, zagrożonych ubóstwem i osób niepełnosprawnych. Przewidziane jest ponadto specjalistyczne wsparcie doradcze, indywidualne i grupowe, różne szkolenia zawodowe dostosowane do potrzeb lokalnego rynku pracy z egzaminami państwowymi, praktyczne prace uczestników na rzecz społeczności lokalnej, stypendia stażowe dla uczestników, warsztaty z lokalną społecznością czy opiekę nad dziećmi uczestników.
Łomża do projektu pn. "Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" może otrzymać dofinansowanie w kwocie ok. 20 mln zł. Całkowita wartość programu to około 25 mln zł. Wkład własny ma pochodzić z Powiatowego Urzędu Pracy.
"Regionalne Innowacje Społeczne - Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego" to największy projekt społeczny w całym okresie programowania 2014-2020 w woj. podlaskim. W jego ramach w całym subregionie powstanie też 7 nowych Centrów Integracji Społecznej, a działający obecnie CIS w Łomży będzie realizował tożsame działania.