Ponad 2,6 tys. dzieci z województwa podlaskiego skorzystało w 2018 r. z pomocy dentysty w dentobusie. Mobilny gabinet stomatologiczny od czerwca bieżącego roku odwiedza dzieci w małych miejscowościach. W grudniu bieżącego kilkukrotnie pojawił się na terenie gminy Piątnica.
Jak informuje onet.pl, z pomocy dentysty w dentobusie skorzystało już ponad 2,6 tys. dzieci w województwie podlaskim. Pojazd został zakupiony w 2017 roku przez Ministerstwo Zdrowia w ramach ustawy o poprawie dostępności i jakości usług medycznych. Specjalistyczny samochód kosztował ponad 1,2 mln zł, a dodatkowe wyposażenie prawie 300 tys.
Dentobus jest w pełni wyposażonym mobilnym gabinetem stomatologicznym, w którym udzielane są świadczenia ogólnostomatologiczne i profilaktyczne dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia. Należy do nich zaliczyć: badania okresowe i kontrolne, wizyty adaptacyjne, lakierowanie i leczenie próchnicy.
Województwo podlaskie otrzymało swój dentobus jako szóste w Polsce. Dociera on głównie do mniejszych miejscowości, aby mieszkające tam dzieci miały łatwiejszy dostęp do opieki stomatologicznej. Świadczenia finansuje podlaski oddział NFZ, a stomatolodzy wybierani są w konkursie przez wojewodę. Umowa na świadczenia stomatologiczne w mobilnym gabinecie obowiązuje w województwie podlaskim do połowy 2022 r.
W grudniu bieżącego roku, dentobus odwiedził następujące miejscowości w gminie Piątnica: Jeziorko, Dobrzyjałowo, Olszyny, Drozdowo oraz Rakowo-Boginie. Gabinet pojawił się również w Stawiskach.