Reklama

Domek Pastora z nową atrakcją turystyczną [FOTO]

08/06/2018 12:58

Plebania nieistniejącego kościoła ewangelickiego przy ul. Krzywe Koło znana w Łomży jako „Domek Pastora”, wzbogaciła się o stałą ekspozycję historyczną poświęconą historii łomżyńskiej gminy ewangelicko-augsburskiej oraz zarządzającym nią pastorom.

W ramach tegorocznych Dni Wielokulturowej Łomży „Pod Wspólnym Niebem” pod patronatem Prezydenta Łomży, w środę (6.06.br) Centrum Aktywności Kulturalnej i Turystycznej "Domek Pastora", gościł uczestników konferencji naukowej „Ślady dziedzictwa kulturowego społeczności ewangelików i prawosławnych w 600-letniej historii Łomży”. Uroczystość odbyła się w ramach zadania publicznego współfinansowanego przez Urząd Miasta Łomży, którego organizatorem było stowarzyszenie Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska.

Ewangelicy w historii miasta

Reklama

Gośćmi pierwszej części konferencji poświęconej dziedzictwu kulturowemu ewangelików byli: ks. Bp Paweł Hause – Biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej, ks. mjr SG Marcin Pysz - Proboszcz Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Piszu oraz ks. por. Dawid Banach - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Suwałkach. Kontekst historyczny ponad stuletniej obecności ewangelików w Łomży przedstawił zebranym prof. dr hab. Adam Dobroński, który podkreślił w swoim wystąpieniu mazurski rodowód większości łomżyńskiej społeczności ewangelickiej. Wspomniał zwłaszcza postać długoletniego i powszechnie szanowanego w Łomży pastora Kacpra Mikulskiego – osobistego przyjaciela marszałka Józefa Piłsudskiego, który na plebanii przechowywał za czasów cara nielegalne wydawnictwa, które również kolportował oraz był znanym polskim działaczem niepodległościowym. Uczestnicy obejrzeli również krótki film biograficzny pt. „Pleban” poświęcony postaci ostatniego łomżyńskiego pastora Zygmunta Kuźwy, który jako żołnierz AK swoje życie oddał dla niepodległej Polski w ostatnich dniach Powstania Warszawskiego.

Wydarzenie uświetnił występ znanego chóru Semper Cantamus z dyrygentką Zuzanną Kuźniak, z Parafii Ewangelicko - Augsburskiej Św. Trójcy w Warszawie, który w koncercie „Pod wspólnym niebem” wykonał szereg podniosłych utworów o tematyce patriotyczno-religijnej.

Reklama

Następnie zebrani wzięli udział w uroczystym otwarciu stałej ekspozycji poświęconej historii łomżyńskiej parafii ewangelicko-augsburskiej i sylwetkom jej pastorów. Kilka słów do uczestników wygłosił przy tej okazji Biskup Paweł Hause, który wyraził wdzięczność organizatorom za przypomnienie roli i znaczenia w rozwoju Łomży społeczności ewangelickiej.

Dziedzictwo materialne prawosławnych

W drugiej części konferencji kulturowo-społeczny kontekst historii społeczności prawosławnej w Łomży przedstawił prof. nadzw. dr hab. UMCS Krzysztof Latawiec, a po jej materialnych śladach poprowadził zebranych w swojej prezentacji „Gubernialna Łomża” Michał Kaczyński z łomżyńskiego oddziału Archiwum Państwowego w Białymstoku. Uczestnicy mogli również wziąć udział w turystycznym spacerze po łomżyńskiej "Starówce"

Reklama

Organizacja konferencji została wsparta merytorycznie przez Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, łomżyński oddział Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz Urząd Stanu Cywilnego w Łomży.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości