W środę, 22 września przypada Światowy Dzień Bez Samochodu. Święto ma promować korzystanie ze środków transportu, które są bardziej przyjazne dla środowiska.
Dzień bez samochodu ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez auta poruszające się po miastach. Podczas tego dnia zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę, a w zamian promuje się i motywuje do korzystania np. z komunikacji zbiorowej.
W tym dniu w wielu miastach, które przyłączają się do kampanii, pasażerowie komunikacji miejskiej mogą podróżować za darmo. Przed wyjściem z domu warto jednak upewnić się czy i na jakich zasadach komunikacja w danym mieście jest bezpłatna. W tym roku MPK w Łomży nie poinformowało o możliwości skorzystania z bezpłatnych przejazdów.