Od wtorku (14.04) szpital MSWiA w Białymstoku będzie funkcjonował - obok szpitala w Łomży -jako jednoimienny szpital zakaźny. Po kilku tygodniach od podjęcia decyzji dotyczącej przeprofilowania placówki rozpoczęła się ewakuacja pacjentów.
Wojewoda podlaski polecił Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku im. Mariana Zyndrama Kościałkowskiego przeprofilowanie w jednoimienny szpital zakaźny bazy łóżkowej jednostki, z uwzględnieniem 10% wskaźnika łóżek respiratorowych, z dniem 14. kwietnia 2020 r. Polecenie podlega natychmiastowemu wykonaniu.
Mając na uwadze wzrost zakażeń wirusem SARS-CoV-2 niezbędne jest zwiększenie świadczeń opieki zdrowotnej dla osób z podejrzeniem zakażenia lub choroby zakaźnej COVID-19, w celu zapewnienia tym osobom właściwego dostępu do diagnostyki i leczenia. Przekształcenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Białymstoku im. Mariana Zyndrama Kościałkowskiego w jednoimienny szpital zakaźny ma na celu zwiększenie dostępności świadczeniobiorców do leczenia choroby zakaźnej COVID-19. Przekształcenie ww. Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej usprawni przede wszystkim proces diagnozowania, hospitalizowania i leczenia osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, co jednocześnie spowoduje zminimalizowanie ryzyka zawieszenia działalności innych wysokospecjalistycznych oddziałów szpitalnych, w szczególności z terenu Miasta Białegostoku i okolic.
Reklama
Decyzję o przeprofilowaniu białostockiej placówki wojewoda podjął już kilka tygodni temu, dzięki czemu szpital MSWiA miał czas na odpowiednie przygotowanie się do zmian. Według ustalonego harmonogramu ewakuacja powinna była rozpocząć się wczoraj (9.04). Docelowo akcja ma zakończyć się w poniedziałek (13.04). Od 14.04 Szpital MSWiA ma funkcjonować - obok szpitala w Łomży - jako jednoimienny szpital zakaźny.
Jak przekazywał wcześniej wojewoda podlaski, szpital MSWiA został wyznaczony jako ten, który będzie w stanie gotowości, gdyby szpital w Łomży "musiał być uzupełniony o kolejny zakład opieki zdrowotnej, wyprofilowany pod pacjentów z koronawirusem."