W Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży odbyła się konferencja “Gospodarka o obiegu zamkniętym w budownictwie”.
- Jest to konferencja naukowo-dydaktyczna, czyli typowo dla naukowców, jak również przeznaczona dla dydaktyków. Gospodarka w obiegu zamkniętym ma to w sobie, że wytwarzamy materiały w taki sposób, żeby je móc przetwarzać, tak, żeby możliwe było powtórne ich użycie. Krótko mówiąc, zmierzamy do wydłużenia trwałości czy wręcz uzyskania niezawodności, pewnej formy niezawodności, danego elementu czy też konstrukcji. Przechodzimy z formy liniowej do cyrkularnej, krótko mówiąc, chcemy uzyskać jak najmniej odpadów, móc przetwarzać dane materiały, produkty, suprodukty w gotowe wyroby często wykorzystywane do ponownego użycia - wyjaśnia mgr inż. Dariusz Tomaszewicz z Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
W czasie wydarzenia mówiono m.in. o zastosowaniu pomp ciepła w pętli wodnej, budownictwie cyrkularnym w zamówieniach publicznych czy wykorzystaniu materiałów odpadowych do poprawy właściwości inżynierskich gruntów organicznych.
O cyklu życia obiektu budowlanego opowiadał jeden z prelegentów dr. hab. inż. Jerzy Obolewicz z Instytutu Naukowego IBOA:
- Obiekt budowlany to obiekt techniczny, który żyje. Cykl życia obiektu budowlanego rozpoczyna się od planowania, projektowania, budowania, czyli wykonawstwa i eksploatacji. W całym cyklu naszego życia obiektu budowlanego my musimy stosować gospodarkę w obiegu zamkniętym. Gospodarka ta ma podstawowe założenia, że musimy jak najwięcej rzeczy użyć tak, żeby one funkcjonowały najdłużej. Co to oznacza? To jest jak gdyby kontynuacja gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie jest tzw. rozwój zrównoważony. Co to oznacza? To oznacza, że powinniśmy tak gospodarować, żeby było jak najmniej odpadów, żeby np. surowce i materiały, które stosujemy, zużywały jak najmniej energii. Jak to odnieść do naszego obiektu budowlanego? Obiekt budowlany powinien być użyteczny, funkcjonalny, bezpieczny i w pewnym sensie ekonomiczny.
Reklama
Produkt, który można w 100% zutylizować, ma spółka Prefbet ze Śniadowa.
- Ten rok jest dla nas rokiem bardzo dynamicznym i dzięki temu, że w pierwszym półroczu zanotowaliśmy rekordową sprzedaż, wdrożyliśmy też szereg nowych produktów - podkreśla Michał Szczepankowski, dyrektor handlowy spółki Prefbet.
W konferencji uczestniczyło wielu znamienitych gości, między innymi prof. dr hab.inż. Leonard Runkiewicz, zawodowo związany z Instytutem Techniki Budowlanej, wieloletni członek Komitetu Rzeczoznawstwa Budowlanego, który pogratulował organizacji spotkania i wyraził aprobatę dla podjętej przez organizatorów inicjatywy.
Pani Małgorzata Getlich, Zastępca Dyrektora Departamentu Architektury Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, odczytała list gratulacyjny
podpisany przez Sekretarza Stanu - Piotra Uścińskiego. List został przekazany na ręce Przewodniczącego PO PSRiBS - mgr inż. Dariusza Tomaszewicza. Obecność przedstawiciela Ministerstwa Rozwoju i Technologii – pani Małgorzaty Getlich - jest szczególnym wyróżnieniem zarówno dla Podlaskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych, jak i Międzynarodowej Akademii Nauk Stosowanych w Łomży.
Głównym organizatorem konferencji był Podlaski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Rzeczoznawców i Biegłych Sądowych, który funkcjonuje w strukturach MANS.
Więcej w naszym materiale VIDEO!