Dziś w siedzibie Podlaskiego Urzędu Skarbowego przekazano Muzeum Diecezjalnemu w Łomży dziewiętnastowieczną ikonę przechwyconą w 2018 roku podczas próby przemytu do Polski.
We wtorek 5 marca podlaska KAS przekazała Muzeum Podlaskiemu w Białymstoku oraz Muzeum Diecezjalnemu w Łomży dwie zabytkowe ikony oraz grot średniowiecznej włóczni.
Dwie dziewiętnastowieczne ikony pochodzące z Rosji przedstawiające wizerunek Boga Ojca z Duchem Świętym oraz Narodzenie Bogurodzicy, funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Połowcach, znaleźli podczas szczegółowej kontroli opla kierowanego przez 52-letniego Białorusina w styczniu ubiegłego roku. Jedna z nich ukryta była w opakowaniu po czekoladkach, druga znajdowała się w specjalnie spreparowanej drewnianej skrzynce.
Przemyt wczesnośredniowiecznego grotu włóczni, udaremnili funkcjonariusze KAS z Bobrownik w marcu 2018 roku. Zabytek mundurowi znaleźli w skrzynce narzędziowej znajdującej się w bagażniku fiata kierowanego przez 54-letniego obywatela Białorusi.
- Dzięki taki działaniom KAS, szeroki krąg publiczności będzie miał możliwość zapoznania się z pięknymi, zabytkowymi eksponatami. Ze względu na ich unikatową wartość historyczną, powinny cieszyć oczy jak największej liczby odwiedzających muzea– powiedział Wojciech Orłowski, Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.
Ikona przedstawiająca Narodzenie Bogurodzicy wzbogaci kolekcję Muzeum Diecezjalnego.
- Jest to pierwsze takie wydarzenie w historii naszego Muzeum i mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie otwiera naszą współpracę – powiedział ks. Tomasz Grabowski z Muzeum Diecezjalnego w Łomży.
