W Łomży i Piątnicy budowane są stacje transformatorowe i linie średniego oraz niskiego napięcia. Pojawi się rezerwowe zasilanie. Ma być też ciszej.
PGE Dystrybucja prowadzi dwie duże inwestycje w naszym regionie.
Pierwsza z nich realizowana jest w Łomży na os. Zachód i polega m.in. na budowie dwóch kontenerowych stacji transformatorowych. W ramach tego projektu powstają też ponad 2 km linii średniego napięcia (SN) i ponad 0,5 km linii niskiego napięcia (nN).
- Zastosowanie stacji kontenerowych oszczędzi miejsce oraz zwiększy bezpieczeństwo zasilania mieszkańców Łomży. Dodatkowo przedsięwzięcie, z uwagi na swoją lokalizację w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla mieszkalnego, pozwoli na zredukowanie hałasu generowanego przez pracujące na wolnym powietrzu urządzenia elektroenergetyczne - tłumaczy Mariusz Zapert, dyrektor Rejonu Energetycznego Łomża. - Nowy kabel SN 15 kV, zamknie tzw. „pierścień miejski” i połączy 3 stacje transformatorowo-rozdzielcze 110/15 kV. Zamknięcie pierścienia to nic innego jak stworzenie tzw. rezerwowego zasilania w razie awaryjnego wyłączenia „podstawowej linii”. W przypadku konieczności wyłączenia jednej linii, obciążenie przejmie druga - dodaje.
Reklama
Koszt modernizacji to ponad 1,5 mln zł.
Drugie z przedsięwzięć prowadzone jest w Piątnicy. Tu powstają 3 stacje transformatorowe kontenerowe i ponad 2 km linii kablowych SN. W tym przypadku koszty mają zamknąć się w kwocie ok. 1,3 mln zł.
- W dłuższej perspektywie pozwoli to miasteczku na własne zasilanie w razie awarii sieci elektroenergetycznej „w terenie”, jak również dotrzymanie parametrów istniejącego, rezerwowego zasilania dla funkcjonującego tam zakładu mleczarskiego - informuje Mariusz Zapert. - W związku z realizowanym projektem w Piątnicy nastąpi reorganizacja zasilania odbiorców po stronie niskiego napięcia 0,4 kV, co w efekcie podwyższy standardy jakościowe oraz niezawodność zasilania w energię elektryczną centralnej części miasteczka – dodaje.
Reklama
Fot. poglądowe Stacja Łomża 2