Reklama

Izba Pamięci w Piątnicy. Szkoła zatrzymała pamiątki katyńskie [FOTO]

18/05/2022 16:00

Mimo że patronem Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Piątnicy jest kpt. Władysław Raginis i mimo likwidacji gimnazjum, placówka chce kultywować pamięć o zbrodni katyńskiej. Dlatego w sali historycznej otwarta została Izba Pamięci.

W środę (18.05) w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piątnicy otwarta została Izba Pamięci poświęcona tym, którzy zostali zabici wiosną 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni. To nawiązanie do istniejącego wcześniej w tym miejscu gimnazjum, które jako pierwsza szkoła w Polsce otrzymało imię Ofiar Katynia. Teraz jest to patron Szkoły Podstawowej w Jeziorku.

- Część eksponatów, które zebraliśmy w Publicznym Gimnazjum w Piątnicy, została tam przekazana [do Jeziorka - przyp. red.]. Jest piękny sztandar. Była uroczystość otwarcia. A to, co tutaj widzimy, to są rzeczy, które przez te wiele, wiele lat były zbierane w gimnazjum w Piątnicy a dzisiaj są tylko taką małą cząstką tego, co powinno zostać w tym budynku - wyjaśnia wójt gminy Piątnica Artur Wierzbowski. 

Reklama

W Izbie Pamięci, która znajduje się w sali historycznej, można zobaczyć m.in. pamiątki sybirackie, dokumenty czy zdjęcia. 

- Musimy tę pamięć kultywować. Pamięć, która była zapomniana przez ponad pół wieku. Tak, jak pamięć o Sybirakach, o mojej mamie, dlatego mamy obowiązek przekazywać to młodym pokoleniom. Niech oni wiedzą, jakie były losy tych naszych rodziców, naszych dziadków. Moja mama jako 9-letnia dziewczynka spędziła 6 lat w Kazachstanie, gdzie tam musiała walczyć o przetrwanie - podkreśla Danuta Komorowska, wiceprezes łomżyńskiego oddziału Związku Sybiraków.

Reklama

Być może Izbę Pamięci będą mogli obejrzeć także mieszkańcy.

- Mieliśmy taki pomysł, żeby od czasu do czasu, jak nie będzie zajęć lekcyjnych, żeby można było odwiedzić to miejsce, zapoznać się z tym wszystkim, co jest, zbiorami, bo jest tego naprawdę dużo. Jest to bardzo ważne. Kraj bez historii nie istnie, także my też chcemy cząstkę tej historii tutaj pokazać - przyznaje wójt Wierzbowski.

W otwarciu Izby Pamięci w szkole w Piątnicy uczestniczył także poseł Jarosław Zieliński:

- Pamięć o dziejach narodu, o dziejach własnej ojczyzny powinna być bardzo ważnym elementem świadomości zbiorowej nas wszystkich, wszystkich Polaków, bez niej nie ma dojrzałego patriotyzmu. Trzeba znać historię swojego narodu, swojego państwa, swoich przodków, żeby naprawdę kochać Polskę i dobrze jej służyć. W tym wymiarze i w tym znaczeniu oddawanie hołdu pomordowanym w Katyniu, ofiarom Katynia czy ofiarom innych zbrodni w naszym kraju, jest nie tylko spojrzeniem wstecz, ale także w przyszłość, bo patriotyzm jest tym fundamentem, na którym powinniśmy budować przyszłość swoją i przyszłych pokoleń, przyszłość Polski - mówił w rozmowie z mediami. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości