Jarosław Antoniuk, dyrektor Teatru Lalki i Aktora w Łomży 20 marca br. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury i sztuki. Odznaczenie w imieniu Prezydenta RP wręczył w Belwederze Andrzej Dera – Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
- To bardzo miłe uczucie. Każde odznaczenie bardzo cieszy. Ja to traktuję jako nagrodę zespołową dlatego, że teatr jest drużyną i gdyby nie nasz teatr pewnie nie byłoby tego odznaczenia. To ważne dla mnie, ale również jest to docenienie pracy naszego zespołu teatralnego. Nieczęsto się zdarza, żeby twórcy otrzymywali tak wysokie odznaczenia- mówi Jarosław Antoniuk.
Wcześniej otrzymał także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2022 roku, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2012 roku, Odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, medal „Zasłużony dla Republiki Krymskiej” w 1998 roku.
Jarosław Antoniuk, teatrolog, reżyser, autor sztuk i adaptacji dla dzieci i młodzieży, animator kultury oraz menedżer. Od 1994 roku pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru Lalki i Aktora w Łomży oraz Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka.
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (1988–1992). W latach 2010–2011 ukończył Podyplomowe Studia Managerskie w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 1995–2002 zainicjował i wybudował pierwszy w historii Łomży budynek teatralny, którego otwarcie miało miejsce 27 marca 2002 roku. Obiekt w 80% został wybudowany ze środków zewnętrznych. Jako reżyser, stworzył wiele spektakli cieszących się popularnością wśród publiczności, takich jak: „Dziejba leśna”, „Burzliwe życie Lejzorka Rojtszwańca”, „Sklep z zabawkami”, „Kominiarczyk”, „Koziołek Matołek”, „Proces”, „Czerwony kapturek”, „Szczęśliwy książę” „Pinokio”, czy inne. W sumie ponad 30 realizacji w TLiA w Łomży i w kraju.
Jego działalność artystyczna obejmuje również reżyserię sztuk poza granicami Polski. Wyreżyserował ponad 20 spektakli m.in.: w Mostarze, Madrycie, Belgradzie, Nowym Sadzie, Omsku, Grodnie, Kragujevacu, Podgoricy, Niszu, Banja Luce.
Spektakle Jarosława Antoniuk zostały uhonorowane wieloma nagrodami na festiwalach zagranicznych. Były to nagrody Grand-Prix, nagrody za reżyserię, nagrody specjalne, aktorskie, za scenografię, muzykę, czy choreografię. Uczestniczył także, jako juror i prelegent w międzynarodowych festiwalach teatralnych.
W 2024 roku otrzymał nagrodę Dzieło Życia - „Małego Księcia” podczas 31. edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Suboticy, co podkreśla wkład w rozwój teatru lalek na arenie międzynarodowej.
Jako dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka, Jarosław Antoniuk przyczynił się do jego rozwoju, czyniąc go ważnym festiwalem teatralnym w Europie. Festiwal gościł zespoły teatralne z ponad 50 krajów, promując inkluzywność i wymianę kulturalną.
Jarosław Antoniuk, to postać o znaczącym wpływie na rozwój teatru w kraju i za granicą, którego twórczość i zaangażowanie w kulturę zostały docenione przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Łomży oraz przez inne organizacje. Warto też dodać, że od 2023 roku TLiA w Łomży jest instytucją współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.