Reklama

Jest przetarg na obwodnicę Łomży

23/07/2021 10:33

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła kolejny przetarg, który ma wyłonić nowego wykonawcę obwodnicy Łomży. Chodzi o prawie 13-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S61 od węzła Łomża Zachód do węzła Kolno.

Jak podaje w komunikacie GDDKiA, zadaniem nowego wykonawcy będzie dokończenie projektowania oraz optymalizacja wykonanych wcześniej projektów wraz z wybudowaniem drogi ekspresowej S61 z drogą krajową nr 64 i całą infrastrukturą, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowego odcinka drogi ekspresowej S61 oraz drogi krajowej nr 64.

Dyrekcja przypomina też, że inwestycja prowadzona była wcześniej przez włoską firmę TOTO 

"Dotychczasowy wykonawca opracował dokumentację potrzebną do uzyskania decyzji ZRID, złożył wniosek, a Wojewoda Podlaski wydał decyzję ZRID w dniu 12 listopada 2020 r. Potem jednak wykonawca nie poczynił żadnych postępów w zakresie przygotowania frontu robót i mimo dwóch kolejnych wezwań do rozpoczęcia konkretnie wskazanych prac – robót nie rozpoczął. W związku z tym GDDKiA 14 maja br., powiadomiła o zamiarze odstąpienia od umowy, a z końcem maja ostatecznie od niej odstąpiła."

Reklama

GDDKiA wymaga teraz, aby prace projektowe oraz roboty wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostały ukończone w terminie nie dłuższym niż 30 miesięcy od daty zawarcia umowy.

"Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 1 grudnia do 31 marca), natomiast nie wlicza się ich do etapu robót.  Wśród kryteriów pozacenowych jest m.in. możliwość skrócenia terminu wykonania zadania maksymalnie o 3 miesiące, za co są przyznawane dodatkowe punkty. Natomiast wśród warunków przetargu jest kilka punktów zwrotnych w realizacji kontraktu, tzw. kamieni milowych. Jednym z nich jest - wykonanie robót oraz uzyskanie - w imieniu i na rzecz GDDKiA, jako inwestora - wszelkich wymaganych przepisami decyzji umożliwiających udostępnienie do ruchu minimum jednej jezdni drogi S61 (w przekroju 1x2) na całej długości trasy głównej w terminie 18 miesięcy od podpisania umowy."

Reklama

Istotną kwestią jest rozpoczęcie, wykonanie i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie węzła Łomża Zachód w terminie 9 miesięcy od daty podpisania umowy. Ma to umożliwić jak najszybsze połączenie sąsiedniego odcinka budowanej drogi ekspresowej S61 Łomża Południe – Łomża Zachód (ma być gotowy w marcu 2022), z istniejącą drogą krajową nr 61. 

GDDKiA zakłada, że przetarg zostanie rozstrzygnięty do końca bieżącego roku, a umowa podpisana w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

"Odcinek Łomża Zachód - węzeł Kolno stanowiący kluczową część obwodnicy Łomży będzie miał długość 12,92 kilometra i powstanie jako dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca. Inwestycja obejmuje też budowę dodatkowych jezdni, chodników, ciągów pieszo-rowerowych, ścieżek rowerowych, a także urządzeń ochrony środowiska (ekranów akustycznych i przeciwolśnieniowych, urządzeń oczyszczających (separatory) czy przejść dla zwierząt). Wybudowane zostaną tu trzy węzły drogowe: Łomża Zachód, Nowogród i Łomża Północ oraz nowy, 1200-metrowy most nad doliną Narwi. W ramach zadania powstanie również fragment jednojezdniowej drogi krajowej nr 64 na odcinku od węzła Łomża Północ do Elżbiecina o długości 6,96 km. Odcinek drogi krajowej nr 64 będzie miał jedną jezdnię, skrzyżowania w postaci rond z istniejącą drogą krajową nr 61 w rejonie miejscowości Marianowo oraz z istniejącą drogą krajową nr 64 w rejonie miejscowości Elżbiecin. Rodzaj nawierzchni wybierze wykonawca." - czytamy w komunikacie. 

Reklama

Źródło/fot.: GDDKiA

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości