Reklama

Jubileusz "Plastyka". Szkoła istnieje od 30 lat [FOTO, VIDEO]

23/09/2022 13:39

Zaczynali w 1992 r. Przez 10 lat szukali własnej lokalizacji. Teraz ponad 800 tys. zł wydadzą na kolejne sprzęty do pracowni specjalistycznych. W piątek (23.09) łomżyński “Plastyk” świętuje 30-lecie działalności.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży obchodzi 30-lecie. 

- Szkoła rozpoczęła swoją działalność w 1992 r. w budynku, w którym obecnie mieści się II Liceum Ogólnokształcące. Szkoły powstały w tym samym czasie i tam obydwie się na samym początku znajdowały. Później nasza szkoła troszkę migrowała. Z II Liceum przenieśliśmy się do budynku przysłowiowo już chyba w mieście nazywanego “bocianem”, na osiedlu przy Szkole Podstawowej nr 1 i dopiero po 10 latach szkoła znalazła swoje miejsce tu, gdzie jesteśmy teraz, czyli przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1. Dzięki temu na pewno poszerzyliśmy bazę lokalową, co dało nam ogromne możliwości rozwoju młodzieży - mówi Małgorzata Wagner, dyrektor łomżyńskiego “Plastyka”. - Natomiast to, co najważniejsze, to nie baza lokalowa, tylko ludzie. [...] Na pewno filarem szkoły są artyści, którzy rozbudzają w młodzieży zamiłowanie do sztuki, którzy kształtują ich jako młodych artystów. I to są takie wartości, które nas wyróżniają spośród innych szkół - dodaje. 

Reklama

Swoich nauczycieli ciepło wspomina dr Maciej Czyżewski, który obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie:

- To był bardzo ważny czas, bo tutaj właściwie wszystko się zaczęło. Tutaj wchodziliśmy w tą przestrzeń sztuki. Tutaj poznawaliśmy podstawowe, ale też i takie bardziej zaawansowane zagadnienia związane ze sztuką od strony teoretycznej, ale także ze strony praktycznej. Trafiliśmy na naprawdę doskonałych nauczycieli, co zawsze staram się podkreślać, którzy z jakimś takim nadzwyczajnym wyczuciem potrafili poprowadzić uczniów tego liceum. 

Reklama

Co dalej? Teraz szkoła chce kupić sprzęt do pracowni specjalistycznych.

- Dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Regionalnego pozyskaliśmy umowę na projekt. Pozyskane zostały środki z funduszy unijnych na ponad 1 mln zł, z czego ponad 800 tys. zł to będą pieniądze przeznaczone na sprzęt - zapowiada Małgorzata Wagner.

W ramach uroczystości rocznicowych otwarty został Zakątek Kossaków. W jednym miejscu można oglądać pamiątki, które przekazała szkole prof. Simona Kossak. Są to m.in. krzesło i stolik z pracowni Wojciecha Kossaka czy ponad 100-letnie książki.

Reklama

Więcej w naszym materiale VIDEO!



 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości