Reklama

Kącik Ekologa: W Łomży od stycznia mierzony będzie poziom benzo(a)pirenu

13/12/2019 07:50

Z satysfakcją należy zakomunikować, że według informacji pozyskanych bezpośrednio od Dominika Polesińskiego - naczelnika Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Białymstoku przez ŁTE „Ekosfera doliny Narwi”, od stycznia 2020 roku w łomżyńskim powietrzu mierzony będzie poziom szczególnie kancerogennego składnika pyłów zawieszonych, jakim jest frakcja benzo(a)pirenu.

W Łomży od wielu dekad w okresie grzewczym drastycznie pogarsza się jakość powietrza. Odpowiedzialna jest za to tzw. „niska emisja”, której źródłem są setki łomżyńskich pieców-kopciuchów i kominków nie spełniających standardów emisji, w których spalane są m. innymi nieodpowiedniej jakości paliwa stałe, a nawet odpady komunalne podlegające odrębnej segregacji i zbiórce przez wyspecjalizowane służby miejskie. Powyższy stan rzeczy powoduje rokrocznie groźne dla życia i zdrowia ludzkiego przekroczenia poziomu w Łomży, groźnych dla zdrowia i życia ludzkiego pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

Debata antysmogowa przyniosła rezultaty

Reklama

Pragnąc zwrócić na powyższe uwagę, Łomżyńskie Towarzystwo Ekologiczne “Ekosfera doliny Narwi” we współpracy z LOT Ziemia Łomżyńska w kwietniu br zorganizowało pod patronatem prezydenta Łomży i partnerstwie z ZGO sp. z o.o. w Łomży, Debatę Antysmogową pn. „Smog w mieście – zagrożenia i przeciwdziałanie”. W jej trakcie zaproszeni eksperci potwierdzili, że w okresie grzewczym notuje się w Łomży zwiększony poziom problemów ze zdrowiem. Nasilenie chorób dotyczy zwłaszcza typowych chorób układu oddechowego i krążeniowego typu: astma, alergia, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie oskrzeli i płuc, nadciśnienie tętnicze, choroba płucna, udar i zawał. Szczególnie niebezpiecznym dla zdrowia jest notorycznie przekraczany w Łomży poziom pyłu PM 2,5 oraz zawartej w pyle PM 10 frakcji benzo(a)pirenu, uznanego przez WHO za czynnik szczególnie kancerogenny i mutagenny. Na podstawie danych z opracowanego przez naukowców z Krakowa kalkulatora smogowego podano szacunek, że w 2018 roku płuca każdego statystycznego mieszkańca Łomży zaabsorbowały ilość benzo(a)pirenu zawartą w dymie blisko 1000 papierosów.

Monitoring benzo(a)pirenu standardem cywilizacyjnym

Reklama

Stowarzyszenie ŁTE „Ekosfera doliny Narwi” zainicjowało po debacie szereg działań wskazujących na konieczność montażu w łomżyńskiej stacji pomiarowej mierzącej jakość powietrza, dodatkowego zasobnika do oznaczania w powietrzu poziomu  benzo(a)pirenu. Licznymi pismami i wnioskami o interwencję zostały powiadomione: Ministerstwo Środowiska, Marszałek Podlaski, Rada Miasta i Prezydent Łomży, Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Białymstoku, posłowie Ziemi Łomżyńskiej. Przychylność w rozpatrzeniu wniosku stowarzyszenia obiecał także obecny na debacie antysmogowej naczelnik Dominik Polesiński. Obietnice wsparcia zostały dotrzymane i już od stycznia 2020r w łomżyńskim powietrzu będzie w sposób ciągły oznaczany poziom tej bardzo niebezpiecznej frakcji pyłu zawieszonego. Z uwagi na manualną metodę pomiaru oraz konieczność odczytu i weryfikacji wyników w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ o/Białystok, pierwsze wyniki pomiarów począwszy od 1 stycznia łomżanie będą mogli poznać w drugiej połowie lutego 2020r. Łomża tym samym dołączy do szeregu miast polskich, których mieszkańcy w pełniejszym stopniu będą mogli monitorować wskaźniki jakości wdychanego powietrza.

oprac.: ŁTE „Ekosfera doliny Narwi”

Reklama

W Kąciku Ekologa prezentowane będą aktualne informacje dotykające szeroko rozumianej edukacji i działań proekologicznych, w kontekście rozbudzania wrażliwości ekologicznej oraz wzrostu poczucia odpowiedzialności za stan klimatu i środowiska naturalnego.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości