11 kar pieniężnych na łączną kwotę 55 tysięcy złotych wystawił dotąd Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży - wynika z informacji przekazanych nam przez Julię Gulanowską z łomżyńskiego sanepidu.
Dotychczas Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wystawił 11 kar pieniężnych na łączną kwotę 55 tysięcy złotych. Oznacza to, że każda ukarana osoba ma do zapłacenia 5 tysięcy. W tej grupie są zarówno osoby z Łomży, jak i powiatu łomżyńskiego. Podobnych kar prawdopodobnie będzie więcej.
W skali całego kraju łączna kwota kar związanych ze zwalczaniem COVID-19 nałożonych przez państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych to już kilka milionów złotych. Są one nakładane np. za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny i izolacji. Wymierza się je w drodze decyzji administracyjnej, najczęściej na podstawie informacji przekazywanych przez policję. Administracyjna kara pieniężna może być nałożona w wysokości do 30 tysięcy złotych i ma ona rygor natychmiastowej wykonalności. Odwołanie nie wstrzymuje obowiązku zapłaty.
Podstawą prawną jest ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Dodatkową podstawą do wymierzania owych kar są znowelizowane przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.
zdj. ilustracyjne/podlaska policja