Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w Polsce z zagwarantowanym dostępem do testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Taką możliwość wprowadza nowelizacja zarządzenia Prezesa NFZ dotyczącego rozliczania świadczeń medycznych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
- Nowe przepisy przewidują, że NFZ rozliczy wykonanie testów na obecność koronawirusa w laboratoriach szpitali umieszczonych na wykazie prowadzonym przez dyrektora oddziału wojewódzkiego NFZ w porozumieniu z wojewodą. Testy mogą być wykonane nie tylko dla pacjentów tych szpitali, ale także dla pacjentów i personelu medycznego wszystkich pozostałych placówek szpitalnych w Polsce - informuje Rafał Tomaszczuk z Podlaskiego Oddziału NFZ.
Wymazy ze szpitali trafią do wskazanych laboratoriów i w efekcie szpital wykonujący test będzie mógł rozliczyć koszt tego testu z Funduszem.
– To fundamentalna zmiana – zapowiada Adam Niedzielski, prezes NFZ. – Znacznie poszerzamy możliwości płacenia za testy, aby mogli skorzystać z nich pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali w naszym kraju – wyjaśnia szef NFZ.