Wakacje to czas, kiedy zapotrzebowanie na krew wzrasta. W tym momencie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ma zapas tylko jednej grupy krwi. Każdy, kto chciałby, się nią podzielić, będzie mógł to zrobić w niedzielę. W dwóch miejscach na terenie Łomży pojawią się krwiobusy.
Z danych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku wynika, że pilnie potrzebna jest krew z grup 0 Rh-, A Rh- i B Rh-. Braki dotyczą także grup 0 Rh+, A Rh+ oraz B Rh+.
W wakacje odnotowywany jest wzrost wypadków komunikacyjnych. Ze względu na pandemię, w tym czasie często wykonywane są też odroczone operacje. To wszystko powoduje, że zapotrzebowanie na krew wzrasta.
Jedynym źródłem krwi i jej składników jest drugi człowiek, dlatego osoby, które będą chciały się nią podzielić, mogą zrobić to w specjalnych ambulansach, które pojawią się w Łomży w najbliższą niedzielę (21.08).
Będą one stacjonowały w dwóch lokalizacjach. Pierwsza to Akademia Nauk Stosowanych (w godz. 9:00-13:00), drugi autobus znajdziemy natomiast na terenie parafii Bożego Ciała w Łomży (w godz. 8:30-14:00).