Las Giełczyński. Pomnik do renowacji

02/02/2022 13:50

Pomnik z Lasu Giełczyńskiego, na którym znajduje się napis: "Miejsce kaźni dwunastu tysięcy mieszkańców ziemi łomżyńskiej zamordowanych przez faszystów hitlerowskich w latach 1941–1944", zostanie odnowiony. Renowacja ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku.

Pomnik, który znajduje się w Lesie Giełczyńskim i upamiętnia 12 tys. mieszkańców ziemi łomżyńskiej zamordowanych przez Niemców w latach II wojny światowej, będzie odnowiony.

Monument został wzniesiony 59 lat temu zgodnie z projektem Czesława Myślińskiego. Teraz wymaga renowacji. Renowacja ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku. 

-  Środki na ten cel w większości będą pochodzić ze źródeł w Instytucie Pamięci Narodowej. Samorządy Gmin Łomża i Zambrów zobligowały się do podjęcia działań zmierzających do odpowiedniego uporządkowania terenu wokół pomnika oraz ulepszenia prowadzącej w pobliże pomnika drogi dojazdowej - podaje Gmina Łomża. 

 Od lipca 1941 r. do września 1944 r. w Lesie Giełczyńskim zabito ok. 12 tys. osób, w tym ok. 7 tys. Żydów z getta w Łomży oraz z okolicznych miejscowości.

 

 

Źródło: Gmina Łomża

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 17/01/2025 09:55

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości