Podlaski Urząd Wojewódzki poinformował, że podlaskie samorządy otrzymają rządową pomoc, która w konsekwencji ma pozwolić na np. obniżenie rachunków za prąd czy ciepło. Łomży na inwestycje energetyczne przyznano ok. 15 mln zł.
545,2 mln zł trafi do podlaskich samorządów m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną. Jak podaje Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku, to efekt przyjętej przez sejm nowelizacji ustawy o dochodach jst i jedno z rozwiązań zaproponowanych przez rząd w trakcie kryzysu energetycznego wywołanego przez m.in. rosyjski atak na Ukrainę.
PUW tłumaczy również, że ostatnia nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego pozwoli gminom i powiatom uzupełnić braki w dochodach z tytułu mniejszych wpływów z podatków PIT i CIT oraz z powodu większych cen energii. Przewiduje, że każda gmina otrzyma co najmniej 2,9 mln zł.
- Powiaty otrzymają co najmniej 6 mln zł, a województwa ponad 32 mln zł. Łączna kwota, która będzie przeznaczona dla wszystkich samorządów w naszym regionie to ponad pół mld zł. Te środki będą wypłacane w trzech ratach. Pierwsza rata już jest praktycznie wypłacona, druga będzie w listopadzie, a trzecia do końca roku - poinformował wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Łomża otrzyma ok. 15 mln zł. Podobną kwotę mają dostać Suwałki. Natomiast konto Białegostoku zasilą 62 mln zł.
- Pieniądze będzie można zainwestować w oświetlenie, zaopatrzenie w węgiel, bieżące potrzeby, ale 15% środków należy również przeznaczyć na OZE, czyli nowe instalacje, dzięki którym samorząd obniży koszty energii czy opału, dlatego te środki mają być rozliczone do 2025 roku - wylicza poseł Kazimierz Gwiazdowski.
Reklama
Źródło: PUW