Druga edycja warsztatów "PARASOL" rozpoczęła się we wtorek 26 lutego. Z tej okazji mundurowi z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej zaprezentowali sprzęt, którym dysponują. Na Placu Niepodległości pojawiło się m.in. kilkanaście opancerzonych ciężarówek.
Warsztaty "PARASOL" rozpoczęły się 26 lutego, a zakończą się dzień później. Uczestnikami spotkania będą mundurowi 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele samorządów oraz podległych im służb, które odpowiedzialne są za zarządzanie kryzysowe w Łomży, powiecie łomżyńskim, grajewskim, kolneńskim i zambrowskim.
Przedstawiciele WOT chcieli pokazać sprzęt tworzący moduł zadaniowy, więc we wtorek około południa na Placu Niepodległości pojawiło się aż kilkanaście ciężarówek, obok których rozstawiono m.in. sprzęt inżynieryjny. Wojskowe Jelcze służą do przewozu żołnierzy, ale w sytuacji kryzysowej mogą przydać się do ewakuacji osób z zagrożonego terenu np. w przypadku podtopień. Pokaz sprzętu miał na celu zapoznanie przedstawicieli urzędów, które odpowiadają za zarządzanie kryzysowe z możliwościami terytorialsów.
Porucznik Łukasz Wilczewski podkreśla, że pierwsza aktywacja alarmowa sił 1. PBOT w Łomży miała miejsce w lipcu, gdy terytorialsi w trakcie szkolenia zostali skierowani do zabezpieczenia miejsca odnalezienia niewybuchu. W grudniu żołnierze brali udział w akcji poszukiwawczej zaginionej osoby w powiecie hajnowskim.
Od września 2018 roku 1PBOT wydziela siły i środki do Systemu Zarządzania Kryzysowego MON, będąc w stałej gotowości do wsparcia mieszkańców województwa w przypadku wystąpienia zagrożeń o charakterze niemilitarnym. Celem WOT jest uzupełnianie, a nie dublowanie możliwości służb cywilnych.