Reklama

Łomża uczciła Powstańców Styczniowych. W miejscu kaźni stanął krzyż [FOTO i VIDEO]

22/01/2026 14:49

W 163. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na „Mokrej Łączce” w miejscu mordu na Polakach ponownie stanął krzyż. Pomysłodawcami było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, które wspierali samorządowcy i przyjaciele.

Uroczystości zaczęły się od zapalenia zniczy i złożenia kwiatów przed obeliskiem pamięci 50. łomżyńskich gimnazjalistów bestialsko zamordowanych przez Rosjan w 1863 roku oraz bohaterów Powstania Styczniowego poległych na terenie powiatu łomżyńskiego, który znajduje się na terenie II Liceum Ogólnokształcącego w Łomży.

- Powstanie było wielkim zrywem niepodległościowym, który odbywał się również na Ziemi Łomżyńskiej. Chcemy upamiętnić, oddać hołd poległym bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny- mówił zastępca prezydenta Łomży, Piotr Serdyński.

Reklama

Następnie zebrani przenieśli się na „Mokrą Łączkę”, gdzie po latach ponownie stanął krzyż upamiętniający miejsce kaźni powstańców.

- Mokra Łączka stała się symbolem zarówno ofiary jak i bohaterstwa tych, którzy w Powstaniu Styczniowym w różnej formie zdecydowali się wziąć udział i stawała się też końcem ich drogi. Egzekucje przeprowadzane tutaj przez władze carskie na trwałe wpisały się w pamięć mieszkańców Łomży i regionu dlatego też bezpośrednio po powstaniu upamiętniali oni ofiary represji carskich- wskazał dr hab. Krzysztof Sychowicz, dyrektor białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Reklama

Mieszkańcy Łomży spontanicznie przychodzi, aby oddać hołd pomordowanym, pamiętając o nich nawet w czasach stalinizmu.

- Jestem z tym miejscem bardzo związany i zawsze brakowało mi tutaj tego krzyża, od którego zaczęło się to miejsce bo Łomżyniacy stawiali tutaj tdrewniane krzyże później kładzione przez moskali. Mimo to mieszkańcy powtórnie stawiali tutaj krzyże- powiedział jeden z pomysłodawców ustawienia krzyża prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, Józef Babiel.

Inicjatywa towarzystwa spotkała się z bardzo przychylną reakcją władz miasta i ludzi, którzy chcieli oddać powstańcom należny szacunek. Dzięki Bogdanowi Laskowskiemu z zambrowskiego Oddziału Terenowego Związku Szlachty Polskiej udało się pozyskać dąb z prywatnych lasów pod Małym Płockiem. Przekazali go bracia Andrzej i Janusz Bieliccy. Krzyż został wykonany nieodpłatnie w Mistrzowskiej Pracowni Stolarskiej Jana Sokołowskiego z Nowogrodu, natomiast jego montażem zajęło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Reklama

Oficjalnego podniesienia krzyża dokonali samorządowcy, pomysłodawcy i darczyńcy. Następnie został on poświęcony przez biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego.

Obchody pokazały, że Łomża, ale również okoliczne miejscowości, pamiętają o swoich bohaterach i rokrocznie oddają im hołd, pamiętając, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a historia zawsze może się powtórzyć.

- Każdy z nas ma świadomość tego jak dużym zagrożeniem jest nasz sąsiad zza wschodnią granicą. Tym bardziej musimy pielęgnować i kultywować pamięć o naszych bohaterach narodowych, bo być może nam też przyjdzie walczyć o wolność- powiedziała Anna Gawrych, wicestarosta łomżyński.

Reklama

Na zakończenie uroczystości wszyscy zebrani zgromadzili się po krzyżem, aby zrobić wspólne zdjęcie. Jak zauważył Józef Babiel podobna fotografia została zrobiona około 1916 roku i teraz był dobry moment, aby zrobić jej współczesną wersję.

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 22/01/2026 14:52
Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości