Reklama

W Łomży nie ma miejsc do odbycia kwarantanny (?)

31/03/2020 17:24

Dokładnie 20 marca światło dzienne ujrzała informacja o zatwierdzeniu Domu Studenta Rubikon w Łomży jako miejsca kwarantanny. To właśnie tam próbował w ostatnim czasie zgłosić się nasz Czytelnik, który po powrocie z zagranicy nie chciał narażać na ewentualne zakażenie koronawirusem swoich bliskich, co mogłoby doprowadzić do kolejnych nieszczęśliwych przypadków choroby. Próbował, bo okazuje się, że Dom Studenta wcale nie jest przygotowany...

20 marca podczas spotkania w Starostwie Powiatowym wicewojewoda podlaski miał poinformować o zatwierdzeniu dwóch miejsc do kwarantanny w związku z panującą epidemią koronawirusa.  Mieszkańcy Łomży mieli szukać schronienia w Domu Studenta Rubikon, a mieszkańcy powiatu w Internacie ZSCKR w Marianowie.  Przekazaliśmy to jeszcze tego samego dnia:

Szpital można było przekształcić błyskawicznie, więc skoro informacja o zatwierdzeniu Rubikona wyszła 20 marca, to obiekt powinien być już przynajmniej wstępnie gotowy na przyjęcie "tymczasowych lokatorów". Okazuje się jednak, że sytuacja w rzeczywistości wygląda zupełnie inaczej. Nasz Czytelnik, który nie chcąc narażać swojej rodziny próbował znaleźć schronienie po powrocie z zagranicy właśnie w Rubikonie... został odprawiony z niczym, bo - jak nam przekazał - Dom Studenta wcale przygotowany nie jest.

Reklama

Gdzie w takim razie mają udać się mieszkańcy Łomży, którzy nie chcą ryzykować zakażenia swoich bliskich? Nie wiadomo.

Jeśli jeden z domowników od jutra (1.04) poddany zostanie kwarantannie, to wszyscy domownicy muszą również kwarantannę odbyć. Pół biedy, jeśli izolacja i powstrzymanie się od pracy nie przyniesie tym osobom i społeczeństwu większych negatywnych skutków. Co mają jednak zrobić mieszkańcy Łomży, którzy muszą zamieszkać z osobami walczącymi z epidemią:  lekarzami, pielęgniarkami czy ratownikami?  Niektórzy liczyli właśnie na wyznaczone miejsce kwarantanny.

Reklama

Jak przekazuje nam  Ratusz, "to na organie administracji państwowej na terenie województwa spoczywa obowiązek zapewnienia odpowiednich pomieszczeń i warunków do przeprowadzenia izolacji lub kwarantanny. Dlatego pytania w tym zakresie należy kierować do Wojewody Podlaskiego".

W związku z informacją od naszego Czytelnika wystosowaliśmy wczoraj (30.03) zapytanie do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, czy Dom Studenta Rubikon  jest placówką wskazaną jako miejsce kwarantanny dla mieszkańców Łomży, a jeśli nie, to które miejsce ostatecznie zostało zatwierdzone. Do czasu publikacji tego artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Reklama

Przy okazji zajrzeliśmy też do Wojewódzkiego planu działania na wypadek wystąpienia epidemii w województwie podlaskim, gdzie znajduje się obszerna lista miejsc przeznaczonych do kwarantanny. Miejscem "pierwszego rzutu" zgłoszonym przez JST powinna być w naszym przypadku  Szkoła Podstawowa nr 9 w Łomży, a w przypadku Powiatu Łomżyńskiego: SP w Jedwabnem, ZSzP w Piątnicy i SP w Miastkowie. Gdyby to nie wystarczyło, miejscem "drugiego rzutu" w przypadku Łomży powinien być nasz szpital, za to w powiecie powinny to być: Świetlica OSP (brak informacji która), Strażnica OSP - Kuzie oraz GOK w Zbójnej.  Należy jednak podkreślić, że jest to dokument oznaczony jako "stan na 16.03.2020 r.". Informacje o dwóch nowych miejscach kwarantanny podane zostały do publicznej wiadomości kilka dni później.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości