- Poszanowanie dla symboli to prosty i czytelny sygnał, że identyfikujemy się ze stwierdzeniem, iż być Polakiem to coś wielkiego. Flagę narodową należy czcić, wielbić, szanować i myśleć o niej w kategoriach wielkiego doświadczenia narodowego i państwowego, a jednocześnie ważne jest, aby robić to w taki sposób, żeby było przy tym jak najwięcej radości - mówił podczas głównych obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Prezydent Chrzanowski.
Przedstawiciele wojska, władze miasta i powiatu, politycy, samorządowcy, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Łomży zebrali się przed południem przy pomniku Żołnierzy 33 Pułku Piechoty na terenie wojskowych Warsztatów Technicznych J.W. 4226 w Łomży, by upamiętnić przypadający na dziś Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Obchody rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Po nim nastąpiły przemówienia gości. Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreślał, że flaga jest symbolem miłości do kraju i jako dobro wspólne powinna być obiektem troski i dumy. Dziękował także wszystkim kombatantom, weteranom i żołnierzom, dzięki których służbie, zarówno w czasie wojny jak i pokoju, możemy dziś żyć w wolnym kraju.
Kierownik Warsztatów Technicznych Łomża mjr Krzysztof Rabek w okolicznościowym przemówieniu wygłosił, iż obchodzony 2 maja dzień Flagi RP to dzień radosny, wesoły, ale także refleksyjny.
- Przypomina nam bowiem trudne dzieje naszej Ojczyzny, w których nasze symbole narodowe: godło, barwy i hymn narodowy zapewniały nam, społeczeństwu polskiemu, ciągłość naszego bytu narodowego. Przez wieki symbole te dla każdego Polaka były relikwią, przemawiały do uczuć patriotycznych i obywatelskich, pobudzały do działania, przyczyniały się w sposób zasadniczy do umocnienia integracji narodu polskiego i wiązały z Ziemią Ojczystą – mówił mjr Rabek.
Po okolicznościowych przemówieniach pod pomnikiem Żołnierzy 33 Pułku Piechoty złożone zostały kwiaty oraz zapalono znicze. Uroczystość uświetnił występ artystyczny chłopców z Teatrzyku Żywego Słowa Logos. Natomiast w samo południe uroczyste podniesienie flagi państwowej miało miejsce na Starym Rynku przed Ratuszem.