Jedna będzie stacjonowała w Łomży, a druga w Grajewie. Do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży trafą środki z rządowego programu wymiany ambulansów. - Te ambulansy, które obecnie stacjonują w tych miejscach, mają już ponad 7 lat, także najwyższy czas na to, żeby zainwestować w ich wymianę - mówił dzisiaj w Łomży Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
W całej Polsce do stacji ratownictwa medycznego trafi dwieście nowych karetek. Na ten cel rząd przeznaczył 80 milionów złotych. Część środków trafi do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży, co ma pozwolić na zakup dwóch karetek. Jedna z nich będzie stacjonowała w naszym mieście, a druga w Grajewie. Dzisiaj w Łomży podpisane zostały stosowne umowy. Kolejna umowa podpisana została również w Kolnie.
- To są karetki, które oczywiście służą przede wszystkim pacjentom, natomiast przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o tych, którzy stanowią serce tego systemu, czyli właśnie pracownikach zespołów ratownictwa medycznego. To są lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, którzy każdego dnia, w tych karetkach, przemierzają wiele kilometrów. (...) Przeciętny ambulans w Polsce każdego roku realizuje 1500 wyjazdów, czyli około 3,2 mln interwencji rocznie na terenie całej Polski - mówił Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Reklama
Mikołaj Czajkowski, przedstawiony dzisiaj jako szef łomżyńskiego pogotowia, podziękował za finansowe wsparcie. - W mojej karierze, przynajmniej 20-letniej pracy w pogotowiu, nie zdarzyło się, żebyśmy dostali takie prezenty - mówił.
W uroczystości podpisania umów udział wzięli też łomżyńscy parlamentarzyści, a nawet pochodzący z Grajewa Adam Andruszkiewicz, wiceminister cyfryzacji. Po podpisaniu umów uroczystości przeniosły się do stacji w Kolnie.