Reklama

Łomżyńskie spółdzielnie wyprodukują prąd z OZE

08/02/2022 10:11

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa i Spółdzielnia Mieszkaniowa "Perspektywa" wyprodukują prąd z odnawialnych źródeł. Inwestycje umożliwi dotacja z funduszy unijnych, które samorząd województwa otrzymał z dodatkowej puli z Komisji Europejskiej. Panele pojawią się w czternastu lokalizacjach.

Urząd Marszałkowski informuje, że pieniądze pochodzą z funduszy, jakie Województwo Podlaskie otrzymało z React-EU - nowego mechanizmu KE, utworzonego w odpowiedzi na kryzys wywołany przez pandemię. Część środków zarząd województwa przeznaczył na inwestycje w odnawialne źródła energii.

– Myślę, że takie inwestycje z pewnością opłacą się spółdzielniom i przyniosą większe oszczędności, niż są spodziewane. Instalacje fotowoltaiczne to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie w naszym regionie – mówił wicemarszałek.

Reklama

Dzięki otrzymanym środkom SM "Perspektywa" uruchomi elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 140 kW, które pozwolą na produkcję energii elektrycznej w ilości ponad 140 tys. kWh rocznie. Wykorzystane zostaną do tego dachy budynków przy ul.: Księcia Janusza I, Kasztelańskiej, Kazańskiej, Zawadzkiej, Szmaragdowej i Łagody. Cała inwestycja będzie kosztować blisko 780 tys. zł. Dotacja to 410 tys. zł. Ponad 72 proc. wyprodukowanej energii zostanie odsprzedana do dostawcy energii elektrycznej.

ŁSM uruchomi natomiast elektrownię o mocy 40 kW. Pozwoli ona na produkcję energii elektrycznej w ilości około 40 tys. kWh rocznie. Urząd Marszałkowski podaje, że instalacje zostaną umieszczone na budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 2, gdzie mieści się biuro administracji osiedla. Koszt inwestycji wyniesie blisko 220 tys. zł, a dotacja wyniesie 115 tys. z l.  W tym przypadku również większa część wyprodukowanej energii zostanie odsprzedana do dostawcy energii elektrycznej.

Reklama

Źródło: Wrota Podlasia / oprac. mylomza

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości