Po przerwie spowodowanej pandemią - od pierwszego lipca mammobusy w województwie podlaskim wznowiły funkcjonowanie. Panie w wieku od 50 do 69 lat znów mogą wykonywać w mobilnych pracowniach to jedno z najważniejszych profilaktycznych badań.
Mammografia to badanie dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonały go w ciągu ostatnich dwóch lat oraz kobiet, które otrzymały wskazanie do wykonania badania po upływie 12 miesięcy. Aby je wykonać, nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się – na przykład do mammobusu. Badanie można wykonać również w sześciu pracowniach stacjonarnych w województwie podlaskim (trzech w Białymstoku i po jednej w Suwałkach, Łomży i Zambrowie).
W lipcu zaplanowanych jest prawie 60 postojów mammobusów w naszym regionie. Gdzie i kiedy będzie można wykonać badanie?
2020.07.06 - Piątnica Poduchowna - Szkolna 25 / Gminny Ośrodek Kultury - tel. do rejestracji (42) 254 64 10
2020.07.07 - Wizna - Plac Raginisa 35 / Urząd Gminy - tel. do rejestracji (42) 254 64 10
2020.07.08 - Śniadowo - Park w Śniadowie / Park w Centrum - tel. do rejestracji (42) 254 64 10
2020.07.15 - Wizna - Plac Raginisa 35 / Przy Urzędzie Gminy Wizna - tel. do rejestracji (85) 676 03 32; (85) 676 13 22
2020.07.20 - Łomża - Plac Starego Rynku - tel. do rejestracji (58) 767 34 44
2020.07.21 - Łomża - Plac Starego Rynku - tel. do rejestracji (58) 767 34 44
Szczegółowy harmonogram można znaleźć na stronie internetowej podlaskiego NFZ (kliknij tutaj)
- Dane są alarmujące - tylko niespełna 40% Podlasianek robi mammografię. A przecież to badanie profilaktyczne może uratować życie. Nowotwór piersi to wciąż główny „zabójca” Polek, co roku zabiera ponad 6 tysięcy pań – z niepokojem stwierdza Maciej Bogdan Olesiński, dyrektor Podlaskiego NFZ. – Tylko wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny, słyszymy to często, ale to zdanie, które może uratować życie – dodaje dyrektor Olesiński.
Reklama
Źródło : POW NFZ/mylomza