Polscy saperzy rozpoczęli prace przy granicy z obwodem kaliningradzkim. Zbudują tymczasową zaporę.
W środę (2.11) szef MON poinformował, że na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim powstanie tymczasowa zapora.
- Omawialiśmy tę sprawę podczas posiedzenia Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Spraw Obronnych. Chodzi o koordynację pracy poszczególnych ministerstw odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej. Efektem tych prac jest właśnie decyzja, która stanowi o rozpoczęciu prac budowy tymczasowej zapory na granicy z obwodem kaliningradzkim. Zapora będzie składała się z trzech szeregów drutu ostrzowego, który jest wykorzystywany przez wojsko na całym świecie, a więc trzy warstwy, które pozwolą na zbudowanie tymczasowej zapory - takiej jaka była na granicy polsko – białoruskiej. To zapora o wysokości dwóch i pół metra, szerokości trzech metrów od polskiej strony. Zależy nam na tym, aby granica była szczelna - wyjaśnia Mariusz Błaszczak.
Reklama
Powstająca zapora zostanie wyposażona w systemy perymetryczne.
- Zapora będzie się składała z trzech rzędów drutu ostrzowego o szerokości 3 m i wysokości 2,5 m. Równolegle prowadzone będą prace związane z założeniem perymetrii, czyli urządzeń, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy z obwodem kaliningradzkim - zapowiada wicepremier.
Prace już się rozpoczęły. Terminu ich zakończenia nie ustalono.
Źródło: MON