Reklama

Najdroższy lek na SMA będzie na liście refundacyjnej

23/08/2022 10:54

Zolgensma to najdroższy lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni. Medykament pojawi się na wrześniowej liście leków refundowanych. Skorzystają z niego dzieci do 6. miesiąca życia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od września na liście refundacyjnej znajdzie się ok. 4 tys. leków. Wśród nich – najdroższy lek w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni - Zolgensma.

– Zolgensma to przełomowy lek, który zmienia życie – wskazał Kacper Ruciński z Fundacji SMA.

Roczna refundacja leku Zolgensma wyniesie ok. 300 mln zł.

– Rodzice chorych dzieci oczekiwali na refundację leku Zolgensma. Fundusz Medyczny, który powstał z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, będzie nadal wspomagał polskich pacjentów – podkreśla minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa Kancelarii Prezydenta RP.

Reklama

Resort zdrowia podaje również, że w Polsce leczenie rdzeniowego zaniku mięśni jest finansowane ze środków publicznych od 2019 r. Jako pierwszy kraj w Europie wprowadziliśmy powszechne badania przesiewowe. Od kwietnia 2021 roku do lipca 2022 r. przebadano prawie 282 tys. noworodków. U 38 zdiagnozowano SMA.

Kolejnym lekiem na SMA, który znajdzie się na wrześniowej liście refundacyjnej, będzie Evrysdi. 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości