W Polsce mamy już do czynienia z V falą pandemii COVID-19. Zgodnie z naszym modelem szczyt zakażeń przypadnie w połowie lutego i będzie wynosił ok. 60 tys. przypadków dziennie. Inne dane mówią o nawet 140 tys. zakażeń – powiedział w dziś podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
– Z ostatnich raportów wynika, że omikron zaczyna dynamicznie wzrastać, jeśli chodzi o udział w strukturze badanego genomu. W tej chwili to jest poziom rzędu 20 procent – mówił minister zdrowia.
Nawet 140 tys. zakażeń dziennie
- Ośrodek MOCOS, który przedstawił prognozę piątego stycznia, zakłada, że już pod koniec stycznia będziemy mieli do czynienia z blisko 120 tysiącami zakażeń, również dziennie. Z kolei ośrodek ICM, z którym również od dawna współpracujemy, przedstawił dwa warianty prognoz. W zależności od wariantu, ten szczyt to jest od 100 do 140 tysięcy. W zależności od wariantu, ten szczyt pojawi się albo w połowie lutego, albo na samym początku marca - kontynuował minister.
Reklama– W ramach sztabu kryzysowego przygotowujemy plany dotyczące bazy łóżkowej, leków, gospodarki tlenem, funkcjonowania zespołów ratownictwa medycznego – wszystkie te elementy są narażone na ryzyko bardzo dużego obciążenia, z jakim jeszcze w żadnej z fal nie mieliśmy do czynienia - przekazał minister.