Chodzi o aparat Angio OCT. Zarząd województwa podjął decyzję o przyznaniu Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży 300 tys. zł dotacji z budżetu województwa.
Urząd Marszałkowski podaje, że badanie Angio OCT jest to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu. Umożliwia wykrycie zmian zachodzących w drobnych naczyniach na najwcześniejszych etapach. Badanie stosuje się m.in. do diagnostyki i monitorowania takich chorób jak: zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, zakrzepy żyły środkowej siatkówki, retinopatia cukrzycowa i jaskra.
– Ten zakup był niezbędny ze względu na zużycie poprzedniej aparatury – informował Marek Malinowski, w zarządzie województwa odpowiedzialny za sektor zdrowia. – Chcemy, żeby podległe nam szpitale miały odpowiedni i nowoczesny sprzęt, więc decyzja o przyznaniu dofinansowania była prosta – dodał.
Reklama
Dotychczas użytkowany aparat pozwolił na przeprowadzenie ponad 25 tys. badań. Umożliwił on przeprowadzenie diagnostyki i leczenie operacyjne ponad 1,2 tys. pacjentów metodą witrektomii oraz objęcie systematycznym leczeniem ok. 500 osób.