Na świecie wciąż są pamiątki przypominające historię Łomży. Jedna z nich trafiła właśnie jako dar dla Muzeum Północno-Mazowieckiego. A podróż była daleka, bo została przywieziona aż z Izraela!
Muzeum Północno-Mazowieckie powiększyło się właśnie o kolejny eksponat. Tablica znamionowa Mendela Orłowskiego została przywieziona z Izraela jako dar dla łomżyniaków. Właściciel nabył ją kilka lat temu w antykwariacie i w zeszłym roku przekazał Zbigniewowi Ciszkowi, który przywiózł pamiątkę do Polski.
Historia fabryki Mendela Orłowskiego ma istotne znaczenie dla Łomży. Na przełomie XIX i XX wieku rolnicy potrzebowali narzędzi i maszyn. Założona przez Orłowskiego produkcja odlewniczo-żeliwna dynamicznie podbiła rynek i ciągle się rozwijała. Niestety, nie przetrwała wojen, dlatego tablica jest kolejnym znaleziskiem przypominającym o istnieniu tak ważnego dla Łomży zakładu.
Dar został przekazany dyrektorowi placówki – dr Jerzemu Jastrzębskiemu.