Reklama

Nowy nabytek Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży [VIDEO]

26/01/2016 13:38

Na świecie wciąż są pamiątki przypominające historię Łomży. Jedna z nich trafiła właśnie jako dar dla Muzeum Północno-Mazowieckiego. A podróż była daleka, bo została przywieziona aż z Izraela! 

Muzeum Północno-Mazowieckie powiększyło się właśnie o kolejny eksponat. Tablica znamionowa Mendela Orłowskiego została przywieziona z Izraela jako dar dla łomżyniaków. Właściciel nabył ją kilka lat temu w antykwariacie i w zeszłym roku przekazał Zbigniewowi Ciszkowi, który przywiózł pamiątkę do Polski.

Historia fabryki Mendela Orłowskiego ma istotne znaczenie dla Łomży. Na przełomie XIX i XX wieku rolnicy potrzebowali narzędzi i maszyn. Założona przez Orłowskiego produkcja odlewniczo-żeliwna dynamicznie podbiła rynek i ciągle się rozwijała. Niestety, nie przetrwała wojen, dlatego tablica jest kolejnym znaleziskiem przypominającym o istnieniu tak ważnego dla Łomży zakładu.

Reklama

Dar został przekazany dyrektorowi placówki – dr Jerzemu Jastrzębskiemu. 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości