Ministerstwo Zdrowia wydało dziś zalecenie, by od soboty wrócić do procesu obowiązkowych szczepień, który został wstrzymany w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
Podczas dzisiejszej konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że wznowiony zostaje proces obowiązkowych szczepień, który został wstrzymany przez Głównego Inspektora Sanitarnego 20 marca w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
- Wspólnie z konsultantami epidemiologii, neonatologii, medycyny rodzinnej, stwierdziliśmy, że należy już wznowić proces bieżących szczepień ochronnych. Wydajemy zalecenie, by wrócić do obowiązkowych szczepień. Oczywiście w czasie epidemii należy zabezpieczyć miejsce, gdzie odbywają się szczepienia, personel, a po trzecie osoby, dzieci, które będą się szczepić - nadmienił rzecznik
Reklama
Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS) zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:
Rekomenduje się ponadto upowszechnianie szczepień:
Zasady bezpieczeństwa, jakie należy zachować w czasie szczepienia w okresie pandemii koronawirusa SARC-CoV-2:
Szczepienie można przeprowadzić jeżeli: