Zastanawiamy się nad wprowadzeniem odwiedzin w szpitalach dla osób, które są w pełni zaszczepione - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W resorcie trwa dyskusja na ten temat.
"Na pewno mamy dziś problem z odwiedzinami w szpitalach. Zgłaszają to niejednokrotnie bliscy osób, które przebywają w szpitalach w stanie ciężkim, a oni nie mogą ich odwiedzić. W tej chwili analizujemy sytuację i zastanawiamy się, czy wprowadzić odgórnie unormowanie dotyczące odwiedzin w szpitalach przez osoby w pełni zaszczepione, czyli bezpieczne dla hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo jest tu najważniejsze" - powiedział wiceminister Kraska, cytowany przez PAP.
Decyzja taka może zostać podjęta w najbliższym czasie. Obecnie nie ma odgórnych wytycznych obowiązujących wszystkie szpitale.
"W niektórych z nich przed odwiedzinami pacjenta trzeba zrobić test antygenowy. Warto jednak pamiętać, że ryzyko jest obustronne. Osoba niezaszczepiona, wchodząc do szpitala, również może się zakazić" - zaznaczył wiceminister.
Możliwe, że jesienią powróci kwestia szczepienia przypominającego. Niektóre kraje sygnalizują już dziś, że trzecią dawką będą szczepić osoby z grup ryzyka - starsze lub ze spadkiem odporności.