62 lata temu, nocą z 3 na 4 marca 1957 r., zginął w Jeziorku z bronią w ręku ostatni partyzant w Polsce północno-wschodniej, ppor. Stanisław Marchewka „Ryba”. Śmierć niezłomnego bohatera wyznacza symboliczny kres partyzantki niepodległościowej . Dziś na cmentarzu w Piątnicy uroczyście poświęcono grób podporucznika i jego żony Agnieszki.
Grób żołnierzy AK por. Stanisława Marchewki ps. ,,Ryba” i jego żony Agnieszki odremontowano staraniem Oddziału IPN w Białymstoku. Z tej okazji dziś w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Piątnicy odprawiona została przez ks. proboszcza kan. Szczepana Dobeckiego uroczysta msza święta.
Wierni piątnickiej parafii wysłuchali też prelekcji dr. hab. Krzysztofa Sychowicza z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Białymstoku pt. ,,Stanisław Marchewka w walce o niepodległość”.
Po mszy w towarzystwie sztandarów wojskowych, policyjnych i strażackich udano się na pobliski cmentarz parafialny, gdzie poświęcono grób podporucznika i jego żony Agnieszki.
- Dziś pokazujemy, że pamięć o poruczniku Marchewce i o jego żonie trwa. Płacimy im pamięcią i powinniśmy zawsze tą pamięcią płacić – mówił na zakończenie uroczystości urodzony w Łomży dr Jarosław Schabieński, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Białymstoku.
4 marca 2007 w Jeziorku odsłonięta została tablica upamiętniająca podporucznika Stanisława Marchewkę ps. „Ryba”, ostatniego partyzanta w północno-wschodniej Polsce. Uroczystość odbyła się w 50. rocznicę śmierci żołnierza. Postanowieniem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z 20 sierpnia 2009 r. „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej” został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
Sylwetkę ppor. Stanisława Marchewki „Ryba” w naszym materiale wideo przybliża dr. hab. Krzysztof Sychowicz.