Radni przyjęli wniosek prezydenta o ustalenie zerowej stawki opłat za postój dla wszystkich pojazdów parkujących w Strefie Ograniczonego Postoju do 31 grudnia 2019 roku. Wydłużenie tego okresu podyktowane jest koniecznością przeprowadzenia procedury przetargowej na zakup nowych automatów parkingowych.
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, wydłużenie okresu ustalenia zerowej stawki opłat za postój dla pojazdów parkujących w Strefie Ograniczonego Postoju, podyktowane jest potrzebą przeprowadzenia procedury przetargowej na zakup nowych automatów parkingowych.
Zdemontowane w 2016 roku urządzenia zostały w większości wyprodukowane w latach 2000-2001. Oznacza to, że są wyeksploatowane i przestarzałe. Przywrócenie ich do pełnej sprawności po okresie magazynowania, wiązałoby się z poniesieniem znacznych kosztów, a wciąż urządzenia nie byłyby przystosowane do obecnych wymogów takich jak: płatność kartą, obsługa karty miejskiej, płatność sms. Ponadto utrzymanie i konserwacja dotychczasowych parkomatów byłaby problematyczna, gdyż z uwagi na zaprzestanie ich produkcji - dostęp do części zamiennych jest utrudniony.
Przyjęcie uchwały oznacza, że w ścisłym centrum miasta można bezpłatnie parkować do końca 2019 roku. Dochody z budżetu miasta z tytułu opłat za parkowanie zostaną pomniejszone o kwotę około 244 tys. rocznie, ale utrzymanie Strefy Ograniczonego Postoju wiązałoby się z poniesieniem w ciągu roku kosztów około 140 tys. złotych.