W okolice Łomży wróciły pierwsze bociany. Widziano je między innymi w Wiźnie, Burzynie, a my trzy wyśledziliśmy w miejscowości Sulimy w gminie Nowogród.
W ocenie ornitologów większość bocianów czeka na okno pogodowe, które pomoże im w przylocie do Polski. Gdy zimy były surowe, jak ta obecna, bociany pojawiały się dopiero pod koniec marca.
Do Sulim udawaliśmy się kilkakrotnie, ale bocianów w gnieździe u państwa Dzierzgowskich nie zastaliśmy, aż do dziś. Według mieszkańców ptaki cały dzień żerują na pobliskim „Manhattanie”, czyli byłym wysypisku śmieci. W późnych godzinach popołudniowych para bocianów wraca do gniazda.
Dziś bociany widzieliśmy nie tylko w gnieździe, ale też żerujące na pastwisku obok zabudowań Dzierzgowskich. Parze towarzyszył trzeci bocian.
- Ten trzeci to samiec, z pobliskiego gniazda. Oznacza to, że za kilka dni pojawi się samica i będzie parka – tłumaczy nam mieszkaniec Sulim.
Bocian jest jednym z symboli Polski, według szacunków co czwarty ptak tego gatunku na świecie gniazduje w naszym kraju.