Reklama

Początek niepodległościowych obchodów w Łomży [FOTO]

10/11/2022 11:57

Najpierw msza św., później uroczystość na cmentarzu, w trakcie której odsłonięta została tablica informująca o pośmiertnym awansie na stopień pułkownika Jerzego Sawy Sawickiego, który dowodził 33. Pułkiem Piechoty - Łomża zaczęła tegoroczne niepodległościowe obchody.

W czwartek (10.11) w Łomży rozpoczęły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.

Na cmentarzu przy ul. Kopernika zapalono znicze na grobach płk Jerzego Sawy Sawickiego, Leona Kaliwody i innych mogiłach żołnierskich. 

Ppłk Jerzy Sawa Sawicki został pośmiertnie awansowany na wyższy stopień wojskowy.

- Jestem szczęśliwy, że jako dowódca pułku i dowódca garnizonu Łomża doczekałem tutaj uroczystości związanej z pośmiertnym awansowaniem pana pułkownika Sawickiego do stopnia, jak to w wojskowym żargonie się mówi, kolejnego pułkownika. Cześć i chwała bohaterowi! Cześć i chwała bohaterom! - mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.

Reklama

Jerzy Sawa Sawicki dowodził 33. Pułkiem Piechoty w Łomży od 18 maja 1920 r. Zmarł na atak serca 10 listopada 1922 r. Miał 36 lat.

Za życia został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych - pośmiertnie natomiast Krzyżem Niepodległości z Mieczami. 

 

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości