Najpierw msza św., później uroczystość na cmentarzu, w trakcie której odsłonięta została tablica informująca o pośmiertnym awansie na stopień pułkownika Jerzego Sawy Sawickiego, który dowodził 33. Pułkiem Piechoty - Łomża zaczęła tegoroczne niepodległościowe obchody.
W czwartek (10.11) w Łomży rozpoczęły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości.
Na cmentarzu przy ul. Kopernika zapalono znicze na grobach płk Jerzego Sawy Sawickiego, Leona Kaliwody i innych mogiłach żołnierskich.
Ppłk Jerzy Sawa Sawicki został pośmiertnie awansowany na wyższy stopień wojskowy.
- Jestem szczęśliwy, że jako dowódca pułku i dowódca garnizonu Łomża doczekałem tutaj uroczystości związanej z pośmiertnym awansowaniem pana pułkownika Sawickiego do stopnia, jak to w wojskowym żargonie się mówi, kolejnego pułkownika. Cześć i chwała bohaterowi! Cześć i chwała bohaterom! - mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.
Reklama
Jerzy Sawa Sawicki dowodził 33. Pułkiem Piechoty w Łomży od 18 maja 1920 r. Zmarł na atak serca 10 listopada 1922 r. Miał 36 lat.
Za życia został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych - pośmiertnie natomiast Krzyżem Niepodległości z Mieczami.