Reklama

Podlaskie: Co 13 chory stracił prawo do zwolnienia

28/11/2019 07:00

210 tys. złotych zasiłków chorobowych cofnął białostocki ZUS. Taką kwotę w wyniku kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich po trzech kwartałach tego roku muszą zwrócić ci, którzy podczas choroby nie stosowali się do zaleceń lekarza.

- W naszym regionie przeprowadzono 2061  kontroli sprawdzających, czy osoby, które chorują prawidłowo  wykorzystują zwolnienie od pracy. Okazało się, że 164 osoby utraciły prawa do zasiłku chorobowego. Wiąże się to oczywiście ze skutkami finansowymi. Kwota cofniętych świadczeń tylko z tego tytułu wyniosła 210 tys. zł. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wczasy, remonty, wieczorki autorskie a nawet wyjazdowe kibicowanie na meczu

8 proc skontrolowanych chorujących  w województwie podlaskim nie chciała lub nie potrafiła zastosować się sugestii medyków. Korzystając z zaleconej niezdolności do pracy, nie skupiali się na zadbaniu o szybki powrót do zdrowia. Wręcz przeciwnie wykorzystywali ten czas w taki sposób by je pogorszyć. Właściciel firmy z uszkodzonym barkiem obsługiwał w biurze komputer, chora z dolegliwościami w kolanie poleciała na Islandię i chodziła po mokrych kamieniach, a pewien kibic Jagielloni pojechał wspierać drużynę, gdzie przy okazji wdał się bójkę i został zatrzymany przez policję.  Inna chora w czasie zwolnienia miała wieczór autorski podczas którego czytała swoje wiersze, a kolejny niedysponowany pojechał odwiedzić swoją córkę. Nie byłoby to może aż tak niewłaściwe zachowanie gdyby nie takt, że córka mieszka za granicą.

Reklama

Podczas trzeciego kwartału tego roku pracownicy podlaskiego oddziału ZUS sprawdzili 673 ubezpieczonych. Tylko 42 osoby, które były zwolnione od świadczenia pracy, nie chciały poprawić swojego stanu zdrowia. Zakład cofnął za ten okres zasiłki na kwotę prawie 40 tys. zł.

Kogo może skontrolować szef

Pracodawca, który zgłasza do ubezpieczenia chorobowego więcej niż 20 osób sam decyduje kogo chce sprawdzić. Najczęściej to osoby, które już wcześniej  w czasie zwolnienia wykazywały się wykorzystywaniem tej przerwy od pracy niezgodnie z jej celem. To najczęściej grono osób, które przebywają na  częstych i krótkich zwolnieniach. Zdarzało się, że tracili już prawo do świadczenia chorobowego za niewłaściwe zachowanie w tym czasie.

Reklama

Szef również ma prawo weryfikować, czy ubezpieczony, który ubiega się o wypłatę  chorobowego, właściwie wywiązuje się ze swoich obowiązków, czyli czy w sposób zgodny z prawem wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy.

Dane z kraju

W całym kraju do końca września bieżącego roku  poddano kontroli ponad 110 tys. osób. Nieprawidłowo wykorzystywała zwolnienie co 8 osoba. Zdecydowanie na czoło tabeli wysuwają się Bydgoszcz, Chorzów, Koszalin i Opole. W tych miastach co 3 chory został pozbawiony prawa do świadczenia. Zdecydowanie najmniej nieświadomych tego czego na zwolnieniu robić nie wolno jest w Nowym Sączu. Jedynie co 20 zwolnienie zostało zakwestionowane.

Reklama

Zasiłek na skutek kontroli utraciło prawie 15 tys. ubezpieczonych na łączną kwotę blisko 22 mln złotych.

Źródło: ZUS

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości