Ponad 70 osób w Podlaskiem jest pod nadzorem w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - przekazuje Polskie Radio Białystok. W Polsce wciąż nie ma jednak oficjalnie potwierdzonego przypadku zakażenia.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski informował wczoraj, że w Polsce kwarantannie domowej poddano 237 osób, a ponad 3600 objętych jest nadzorem epidemiologicznym. Pod takim nadzorem w województwie podlaskim jest 71 osób.
Szumowski podkreśił, że trzeba być przygotowanym na pojawienie się koronawirusa w Polsce. Zapewnia, że sytuacja jest na bieżąco monitorowana
Łomżyński szpital ma obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski nałożył na osiem szpitali w regionie obowiązek pozostawania w stanie podwyższonej gotowości. Decyzja podjęta została w związku z zagrożeniem pojawienia się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa podlaskiego i koniecznością zapewnienia miejsca do leczenia pacjentów zakażonych wirusem. Stan podwyższonej gotowości ma oznaczać możliwość zlecenia szpitalom m.in. zwiększenia bazy łóżek zakaźnych, przekształcenie oddziału w oddział zakaźny oraz zwiększenie obsady personelu.
W Podlaskiem stan podwyższonej gotowości obowiązuje w następujących placówkach:
1. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Augustowie
2. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku
3. Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa w Białymstoku
4. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim
5. Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie
6. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce
7. Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
8. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach.
Co musisz wiedzieć o koronawirusie?