Większość z nas przyjmuje pewne noworoczne postanowienia. Niestety niewielu osobom udaje się je zrealizować. Warto jednak nie poddawać się i wraz z rozpoczynającym się 2022 r. podjąć wyzwanie i np. zadbać o swoje zdrowie.
Według badań Interaktywnego Instytutu Badań Rynkowych w 2020 r. postanowienia noworoczne zrobiło blisko 80% Polaków. Jednak tylko 8% z nas zrealizowało zamierzone cele, większość poddała się po trzech miesiącach.
Przed nami kolejna okazja do ich wdrożenia. Jakie założenia można przyjąć i jak je zrealizować? NFZ przygotował kilka odpowiedzi. Zadbajmy o regularny ruch. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około 2 mln zgonów rocznie wiąże się z brakiem aktywności fizycznej. WHO zaleca, aby osoby dorosłe podejmowały w tygodniu co najmniej 150 do 300 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej.
Warto też zadbać o zdrową dietę. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Dobrze jest też w postanowieniach noworocznych uwzględnić regularne badania profilaktyczne. Bez wątpienia przyda się też długi i dobry sen. Dzięki niemu m.in. lepiej poradzimy sobie ze stresem. Pamiętajmy również o dbaniu o nasz dobrostan psychiczny. Ograniczmy czas spędzany przed telewizorem, komputerem czy telefonem.