Czy Szwedzi wpadli w XVII wieku do Narwi i zostawili nam pamiątki w postaci kul? Legendę o chytrym planie Polaków zweryfikowała ekipa programu Poszukiwacze historii, z którą współpracowali nurkowie z grupy Scubamaniak i WOPR-owcy. Odcinek nagrany w Łomży możemy już obejrzeć w sieci.
Poszukiwania w Narwi prowadzone były w październiku tego roku. Informowaliśmy o tym w artykule: W poszukiwaniu Szwedów i rosyjskich skarbów pod Łomżą [VIDEO i FOTO]
-W XVII wieku, podczas trwania potopu, Szwedzi mieli tutaj wejść na most, którego pale były podpiłowane chytrze przez Polaków. Most się zawalił, a z tych Szwedów miała powstać ponoć wyspa na rzece - taka była legenda - tłumaczył nam Olaf Popkiewicz, redaktor programu "Poszukiwacze Historii".
Łomżyńska legenda została szybko zweryfikowana - możemy przekonać się o tym oglądając 141. odcinek programu. Poszukiwacze odnaleźli w wodach Narwi niewystrzeloną amunicję artyleryjską i różne kule, ale znaleziska te nie miały jednak ze szwedami nic wspólnego. To najprawdopodobniej pozostałości po żołnierzach carskiej gwardii, którzy w maju 1831 roku, w trakcie powstania listopadowego, zostali zmuszeni do odwrotu na drugą stronę Narwi, ponieważ przewaga liczebna i strategiczna była po stronie polskiej. Rosjanie musieli porzucić zacumowane na rzece barki pełne broni i amunicji.
O szczegółach opowiadają Poszukiwacze historii. Odcinek nagrany w Łomży można obejrzeć poniżej: