"W imieniu mieszkańców Gminy Zbójna apelujemy o zmianę decyzji i przywrócenie dotychczasowej funkcji Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży" - czytamy w stanowisku Rady Gminy Zbójna, podpisanym przez przewodniczącego Andrzeja Lemańskiego. "Planowane przywrócenie kilku oddziałów szpitalnych nie przyniesie odpowiedniego zabezpieczenia medycznego mieszkańcom Gminy Zbójna i będziemy ubiegać się o pełne przywrócenie funkcjonowania szpitala."
Stanowisko Rady Gminy Zbójna z dnia 2 czerwca 2020r w sprawie przywrócenia pierwotnej funkcji Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Rada Gminy Zbójna apeluje o zmianę decyzji o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny, przeznaczony dla osób zarażonych koronawirusem SARS-Cov-2.
Decyzja o przekształceniu szpitala wywołała wiele emocji i spowodowała pozostawienie bez specjalistycznej opieki szpitalnej mieszkańców Gminy Zbójna.
Zastępcze poradnie i placówki szpitalne, często oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od naszej gminy, okazały się nietrafionym rozwiązaniem. Mieszkańcy Gminy Zbójna mają problemy z dojazdami, ale również z samą procedurą przyjęć.
W ostatnich tygodniach występuje znaczący spadek zachorować na SARS-Cov-2. Wobec znikomych zachorowań w regionie łomżyńskim i minimalnym obciążeniem szpitala w Łomży, bez zasadnym wydaje się utrzymywanie szpitala zakaźnego w Łomży.
Wiadomość, że od dnia 1 czerwca placówka ma podjąć świadczenia medyczne w zakresach zakontraktowanych przez NFZ dla pacjentów innych niż z podejrzeniem lub zakażeniem COVID przyjęliśmy z umiarkowanym optymizmem. Uważamy jednak, że planowane przywrócenie kilku oddziałów szpitalnych nie przyniesie odpowiedniego zabezpieczenia medycznego mieszkańcom Gminy Zbójna i będziemy ubiegać się o pełne przywrócenie funkcjonowania szpitala.
Rada Gminy Zbójna popiera stanowisko samorządów terytorialnych oraz stowarzyszeń i organizacji społecznych w sprawie likwidacji jednoimiennego szpitala zakaźnego w Łomży.
W imieniu mieszkańców Gminy Zbójna apelujemy o zmianę decyzji i przywrócenie dotychczasowej funkcji Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
