-Bez Cudu nad Narwią nie było by Cudu nad Wisłą – zwykł mawiać Marszałek Józef Piłsudski. O takie samej nazwie gmina Piątnica organizuje rekonstrukcję walk o Forty w Piątnicy 1920. Inscenizację będzie można obejrzeć w niedzielę, 26 sierpnia 2018 r. o godz. 17.00 w obrębie Fortu III w Piątnicy.
Minęła 98. rocznica bohaterskiej obrony Łomży przed bolszewikami. Obrony, w której uczestniczyli m.in. mieszkańcy pobliskich wsi oraz Łomży. Program rekonstrukcji obejmuje pokazy sprzętu i umundurowania wojskowego, prezentację sprzętu i wyposażenia grup rekonstrukcyjnych oraz pokazy kawalerii konnej. Rekonstrukcja ta z pewnością pobudzi wyobraźnię i przybliży losy naszych przodków.
Cud nad Narwią był bohaterską obroną przed wojskami sowieckimi. Od 28 lipca do 2 sierpnia 1920 r. żołnierze 33. Pułku piechoty pod dowództwem Mariana Raganowicza zastopowało 12 sowieckich dywizji Armii Czerwonej, która kierowała się na zachód Europy.
Gdy nastąpiło zagrożenie okrążeniem miasta przez sowietów, to naczelne dowództwo wydało rozkaz oddania miasta i wycofania wszystkich oddziałów na Różan. Siły polskie wycofały się z miasta.
Wielu twierdzi, że te pięć dni, przez które udało się zatrzymać sowietów na terenach łomżyńskich było kluczowe do odniesienia zwycięstwa w obronie Warszawy. Dzięki wstrzymaniu sił bolszewików dowódcy mogli się przygotować do obrony stolicy. Łomżę udało się odzyskać niedługo po „Cudzie nad Wisłą”, 22 sierpnia.