Reklama

Sukces Centrów Integracji Społecznej. Kończy się największy projekt społeczny w Podlaskiem [VIDEO i FOTO]

28/10/2022 17:28

Kończy się realizacja projektu pn. „Regionalne Innowacje Społeczne – Centra Integracji Społecznej województwa podlaskiego”. Był to największy projekt społeczny realizowany w naszym regionie. Od 2019 roku wsparcie uzyskało ponad 860 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

Celem projektu było zwiększenie aktywności społecznej i zawodowej łącznie 780 osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, pozostających bez zatrudnienia, zamieszkujących na terenie naszego województwa. Ostatecznie udało się osiągnąć więcej niż początkowo zakładano, ponieważ wsparcie otrzymało ponad 860 osób, z których ponad 60 proc. znalazło zatrudnienie.

- Bardzo się cieszę, że urząd marszałkowski przyznał olbrzymie dofinansowanie, bo aż 20 milionów złotych – mówi Dariusz Budrowski, kierownik projektu. – Był to największy projekt społeczny realizowany na terenie województwa podlaskiego i niezmiernie się cieszymy, że z tak olbrzymim sukcesem udało się go zakończyć. Mamy nadzieję, że tego typu projekty będą kontynuowane.

Reklama

Projekt przewidywał wsparcie uczestników w postaci aktywizacji społecznej i zawodowej, nauki zawodu czy pośrednictwa w podjęciu zatrudnienia.

- Mogę powiedzieć z satysfakcją, że założenia, które zostały przyjęte do realizacji tego projektu, zostały osiągnięte, z czego bardzo się cieszę – mówi z kolei wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski. – Bardzo duża część osób, która została objęta projektem, powróciła na rynek pracy, także cieszę się, że projekt jest skuteczny.

Osoby objęte programem zdobywały kwalifikacje m.in. w budownictwie, krawiectwie, gastronomii czy ogrodnictwie.

Reklama

- Projekt dał nam dużo pomocy, dzięki niemu mogliśmy się rozwijać, poznać nowych ludzi, poznać nowe zajęcia – mówi nam jedna z uczestniczek, która kwalifikacje podnosiła w żłobku.

Projekt realizowany był przez Miasto Łomża wspólnie z partnerami: Fundacją Forum Inicjatyw Rozwojowych, Powiatem Hajnowskim. Miastem Kolno, Powiatem Łomżyńskim, Powiatem Siemiatyckim, Powiatem Wysokomazowieckim, Powiatem Zambrowskim i Gminą Boćki.

- 860 uczestników w ciągu trzech lat – to rzeczywiście potężny wynik, 6 centrów Integracji Społecznej w całym województwie działających codziennie na rzecz kilkudziesięciu osób – zauważa Magdalena Skup, prezes Fundacji Forum Inicjatyw Rozwojowych. - Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z samorządami. Jest to projekt o największym partnerstwie prywatno-samorządowym.

Reklama

- Takie projekty pokazują, jak dużo można zrobić dla społeczności lokalnej, jak można zaangażować samorządy do współpracy – dodaje Karolina Perkowska, dyrektor w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP.

Kilkuletnie działania pochłonęły łącznie 25 milionów złotych, z czego 20 to środki unijne, przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Wkład własny samorządów to 5 milionów złotych.

- Tak dużego projektu nie realizowaliśmy do tej pory z naszego programu operacyjnego – zauważa Monika Janowska, główny specjalista w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP. - Liczba uczestników pokazuje, że ten projekt jest ewenementem na skalę województwa.

Reklama

Więcej w naszym materiale VIDEO

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości