Reklama

Święta bez dachu nad głową? [FOTO]

09/12/2020 14:26

Wynajmujący pokoje w budynku hostelu PKS Nova w Łomży muszą opuścić zajmowane pomieszczenia. Spółka należąca do Województwa Podlaskiego dała im czas... do końca roku. To osoby w trudnej sytuacji życiowej, które w okresie zimowym mogą stracić dach nad głową.

O sprawie poinformował nas zaniepokojony Czytelnik, który przekazał naszej redakcji, że osoby w trudnej sytuacji życiowej muszą opuścić należący do podlaskiej spółki PKS NOVA hostel przy alei Piłsudskiego w Łomży. Chodzi łącznie o sześć osób zajmujących do tej pory pomieszczenia budynku, w którym od wielu lat schronienia mogły szukać osoby niemajętne, często niepełnosprawne - czynsz za pokój z łazienką i bez łazienki wynosi tu obecnie odpowiednio 550 i 500 zł. Teraz na ich horyzoncie pojawia się bezdomność, bo lokatorzy mają opuścić pomieszczenia do końca tego roku, czyli w trudnym okresie zimowym.

- Nie ruszę się z tego miejsca. Po 31 grudnia nawet siłą mnie stąd nie zabiorą. Nie dam się! Piszę cały czas pisma do Białegostoku, może ktoś pomoże – żali się nam 55-letnia Beata Rutkowska, która jest osobą niepełnosprawną i na co dzień porusza się na wózku. – Nie stać mnie na stancję – dodaje lokatorka.

Reklama

Co spowodowało, że dotychczasowym lokatorom grożą święta pod gołym niebem? Wygląda na to, że podlaska spółka stawia na biznes. 31 grudnia hostel kończy swoją dotychczasową działalność, a po 1 stycznia planowany jest kapitalny remont, "który ma na celu przystosowanie pomieszczeń do nowej działalności".

"Pragniemy przy tym podkreślić, że PKS NOVA S.A w Białymstoku jest właścicielem nieruchomości oraz działek przy ul. Al. Piłsudskiego 88 w Łomży. W każdej chwili zarząd może wypowiedzieć umowę najmu lokalu najemcom, a pokoje nie są własnością prywatną wynajmujących. Ze względu na trudną sytuację niektórych z Państwa, czas na opuszczenie pomieszczeń rozstał rozłożony na 3 miesiące tj. od 1 października do końca 2020 roku" - czytamy w piśmie wywieszonym w budynku hostelu.

Reklama

Celem planowanego remontu będzie dostosowanie pomieszczeń do nowej działalności hotelowo-turystycznej. Mają zostać zaproponowane nowe stawki za nocleg, a część budynku ma zostać przeznaczona na inną działalność i usługi. PKS NOVA nie przewiduje jednak prowadzenia po remoncie wynajmu pokoi długoterminowo.

Dlaczego lokatorom każe się opuścić pokoje w okresie zimowym, kiedy nie dokonuje się nawet eksmisji? Czy proponowano najemcom inne lokale zastępcze lub pomoc w ich znalezieniu? Z takimi i innymi pytaniami zwróciliśmy się w poniedziałek spółki PKS NOVA i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Do momentu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Reklama

Najnowsze rolki



Reklama

Wideo myLomza.pl




Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości