W czwartek (12.08) 18. Łomżyński Pułk Logistyczny obchodził swoje święto. Wojskowi i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym apelu. Po nim odbyła się defilada.
Na Placu Niepodległości dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka nawiązał do 33. Pułku Piechoty, który funkcjonował w naszym mieście w latach 1919-1939. To właśnie jego tradycje kultywuje 18. Łomżyński Pułk Rozpoznawczy:
- To tu w łomżyńskich koszarach, w których aktualnie stacjonuje 18. Pułk Logistyczny, w latach 1917-1918 znajdował się obóz z internowanymi legionistami marszałka Józefa Piłsudskiego. W latach 1918-1919 na bazie Polskiej Organizacji Wojskowej oraz przybyłej kadry wojskowej z różnych zaborczych armii zawiązał się 33. Pułk Piechoty, który ruszył pod chorągwią ufundowaną przez społeczeństwo ziemi łomżyńskiej na kierunek litewsko-białoruski walczyć w obronie odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego. [...] To tutaj kapitan Raganowicz z żołnierzami 3. batalionu zapasowego, mieszkańcami Łomży i okolicznych miejscowości w 1920 r. dzielnie bronił fortów piątnickich i Łomży przed nawałą bolszewicką kierującą się na Warszawę. Jak mawiał marszałek Józef Piłsudski, nie byłoby cudu nad Wisłą, gdyby nie było cudu nad Narwią.
Płk Gałązka złożył okolicznościowe życzenia żołnierzom i pracownikom cywilnym:
- Chciałbym z tego miejsca szczególnie podziękować moim żołnierzom i pracownikom cywilnym. To dzięki ich zaangażowaniu w służbę i pracę jesteśmy dobrze postrzegani przez przełożonych i społeczeństwo. Każdemu z Was życzę zdrowia, nieustającego szczęścia w życiu osobistym, wielu satysfakcji z podejmowanych działań we wspólnej służbie ku chwale ojczyzny.
Dowódca oraz żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego odebrali proporce. Wręczono również medale i inne wyróżnienia, zarówno wojskowym, jak i pracownikom cywilnym. Wręczone zostały również mianowania na wyższe stopnie wojskowe.
ZŁOTY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:
KACZMARCZYK BARBARA
KISIEL Zenon
KONOPKA Kazimierz
MATUSZEWSKI Ryszard
PERKA Marek
WESOŁOWSKI Józef
WIŚNIEWSKI TADEUSZ
SREBRNY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:
WYSK Bogdan
SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU:
por. WALENCIAK Jacek s. Jana
ZLOTY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY:
CUDNIK HENRYKA
KACZMARCZYK BARBARA
BRĄZOWY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY
KORNILUK EMILIA
MIECZKOWSKA MARTA
SREBRNY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY:
PPŁK RABEK KRZYSZTOF S.ZYGMUNTA
BRĄZOWY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY:
MJR LACH MAREK
KPT. FURMANIAK BARTOSZ S.RADOSŁAWA
KPR. MALISZEWSKI MATEUSZ S.CZESŁAWA
Dowódca mianował:
1. SZER. CYLWIK SEBASTIAN S.CEZAREGO,
z dniem 15 sierpnia 2022 roku na stopień wojskowy STARSZEGO SZEREGOWEGO
3. KPR. NOWACKI DANIEL S.TADEUSZA,
z dniem 15 sierpnia 2022 roku na stopień wojskowy STARSZEGO KAPRALA
W defiladzie wzięło udział ok. 100 żołnierzy. Przygotowania do niej trwały ponad miesiąc. Z łomżyńskimi wojskowymi maszerował oddział wojsk NATO z Rumunii.