Święto 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego [FOTO]

12/08/2022 12:55

W czwartek (12.08) 18. Łomżyński Pułk Logistyczny obchodził swoje święto. Wojskowi i zaproszeni goście wzięli udział w uroczystym apelu. Po nim odbyła się defilada.

Na Placu Niepodległości dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka nawiązał do 33. Pułku Piechoty, który funkcjonował w naszym mieście w latach 1919-1939. To właśnie jego tradycje kultywuje 18. Łomżyński Pułk Rozpoznawczy:

- To tu w łomżyńskich koszarach, w których aktualnie stacjonuje 18. Pułk Logistyczny, w latach 1917-1918 znajdował się obóz z internowanymi legionistami marszałka Józefa Piłsudskiego. W latach 1918-1919 na bazie Polskiej Organizacji Wojskowej oraz przybyłej kadry wojskowej z różnych zaborczych armii zawiązał się 33. Pułk Piechoty, który ruszył pod chorągwią ufundowaną przez społeczeństwo ziemi łomżyńskiej na kierunek litewsko-białoruski walczyć w obronie odradzającego się po 123 latach niewoli państwa polskiego. [...] To tutaj kapitan Raganowicz z żołnierzami 3. batalionu zapasowego, mieszkańcami Łomży i okolicznych miejscowości w 1920 r. dzielnie bronił fortów piątnickich i Łomży przed nawałą bolszewicką kierującą się na Warszawę. Jak mawiał marszałek Józef Piłsudski, nie byłoby cudu nad Wisłą, gdyby nie było cudu nad Narwią. 

Płk Gałązka złożył okolicznościowe życzenia żołnierzom i pracownikom cywilnym:

- Chciałbym z tego miejsca szczególnie podziękować moim żołnierzom i pracownikom cywilnym. To dzięki ich zaangażowaniu w służbę i pracę jesteśmy dobrze postrzegani przez przełożonych i społeczeństwo. Każdemu z Was życzę zdrowia, nieustającego szczęścia w życiu osobistym, wielu satysfakcji z podejmowanych działań we wspólnej służbie ku chwale ojczyzny. 

Dowódca oraz żołnierze 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego odebrali proporce. Wręczono również medale i inne wyróżnienia, zarówno wojskowym, jak i pracownikom cywilnym. Wręczone zostały również mianowania na wyższe stopnie wojskowe.

ZŁOTY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:

KACZMARCZYK BARBARA

KISIEL Zenon 

KONOPKA Kazimierz 

MATUSZEWSKI Ryszard

PERKA Marek 

WESOŁOWSKI Józef 

WIŚNIEWSKI TADEUSZ 

SREBRNY MEDAL ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ:

WYSK Bogdan 

SREBRNY MEDAL ZA ZASŁUGI DLA OBRONNOŚCI KRAJU:

por. WALENCIAK Jacek s. Jana

ZLOTY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY:

CUDNIK HENRYKA 

KACZMARCZYK BARBARA 

BRĄZOWY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY

KORNILUK EMILIA

MIECZKOWSKA MARTA 

SREBRNY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY:

PPŁK RABEK KRZYSZTOF S.ZYGMUNTA                                                         

BRĄZOWY MEDAL SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY:

MJR LACH MAREK

KPT.  FURMANIAK BARTOSZ S.RADOSŁAWA                           

KPR. MALISZEWSKI MATEUSZ S.CZESŁAWA          

Dowódca mianował:
1. SZER. CYLWIK SEBASTIAN S.CEZAREGO,

z dniem 15 sierpnia 2022 roku na stopień wojskowy STARSZEGO SZEREGOWEGO 

3. KPR. NOWACKI DANIEL S.TADEUSZA,

z dniem 15 sierpnia 2022 roku na stopień wojskowy STARSZEGO KAPRALA

W defiladzie wzięło udział ok. 100 żołnierzy. Przygotowania do niej trwały ponad miesiąc. Z łomżyńskimi wojskowymi maszerował oddział wojsk NATO z Rumunii. 

 

Źródło i opracowanie własne Aktualizacja: 13/12/2024 13:22

Najnowsze rolki



Najnowsze wiadomości