Strażacy z powiatu łomżyńskiego świętowali w Miastkowie. Wręczono awanse i wyróżnienia, a po części oficjalnej ratownicy zaprosili gości i mieszkańców do wspólnej zabawy.
W sobotę (14.05), w Miastkowie, obchodzony był Powiatowy Dzień Strażaka. W tym roku święto połączone było z jubileuszem powstania PSP.
- Chciałbym podziękować za współpracę wszystkim strażakom, zwłaszcza druhom, z którymi działamy na rzecz ratowania życia, zdrowia i mienia podczas pożarów, wypadków komunikacyjnych, niszczących działań sił natury czy innych miejscowych zagrożeń [...] Życzę wszystkim strażakom, żeby wracali z każdej akcji cali i zdrowi. Niech nasz patron św. Florian i Opatrzność Boska ma nas zawsze w opiece. Wszystkiego dobrego! - mówił w czasie uroczystości kpt. Jacek Bargielski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży.
Reklama
W podobnym tonie wypowiadał się wójt Gminy Miastkowo Kazimierz Górski.
- Strażak jest symbolem poświęcenia i odwagi. Kimś, na kogo możemy zawsze liczyć i na kim nigdy się nie zawiedziemy. Nie tylko w obliczu pożarów, klęsk żywiołowych, katastrof, ale również wielu innych zagrożeń. Dzisiejsza uroczystość jest okazją by podziękować wszystkim strażakom, tym pełniącym służbę zawodowo w państwowej straży pożarnej i wszystkim strażakom ochotnikom. Dziękuję wam za otwarte i wielkie serce.
Także strażacy złożyli podziękowania. Swojemu kapelanowi ks. Jarosławowi Świderkowi podarowali ornat z figurą św. Floriana.
Natomiast Adam Niebrzydowski burmistrz Jedwabnego i jednocześnie prezes powiatowy OSP podkreślał, że strażacy z naszego regionu mają coraz lepszy sprzęt. Wskazał też, co jest największym wyzwaniem dla strażaków ochotników.
- Jesteśmy doposażani systematycznie w nowy sprzęt. Są uzupełniane te sprzęty, które się zużywają, bo one się zużywają niestety. Ogrom sprzętu, który dotarł nie tylko tutaj do naszego powiatu, ale na całe nasze województwo, naprawdę stawia nas na bardzo wysokim poziomie jeżeli chodzi o świadczenie różnego rodzaju pomocy, zdarzeń, przy wypadkach, pożarach. [...] Jeżeli chodzi o pracę ochotników, to wiadomo, to nie jest praca zawodowa. Mają swoje obowiązki i jeżeli trzeba to po prostu zostawia się te obowiązki i jedzie się na ratunek zdrowia czy też mienia. To jest jeden z takich problemów, bo oni zawsze muszą być na posterunku. W każdej chwili może zawyć syrena i trzeba po prostu stawić się.
Reklama
W powiecie łomżyńskim działa 59 jednostek OSP, łącznie to 950 strażaków.
Oficjalne uroczystości, w których brał udział również wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, uzupełnił piknik ze strażackim poczęstunkiem, pokazem udzielania pierwszej pomocy czy zabawą przy wspólnej muzyce.