Reklama

Uczcili pamięć ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem [FOTO i VIDEO]

10/07/2023 11:03

Dziś (10/07) w godzinach porannych odbył się marsz dla ofiar niemieckich zbrodni w Jedwabnem. Uczestnicy przybyli na miejsce, aby uczcić pamięć brutalnie zamordowanych w 1941 roku Polaków.

Za organizację dzisiejszego marszu odpowiedzialne jest Stowarzyszenie "Wizna 1939", które od kilku lat prowadzi badania (także wykopaliskowe i ekshumacje) na terenie Gminy Jedwabne. 

Ponad 20 osób (w tym także rodziny osób pomordowanych) oddało pamięć zamordowanym przez Niemców Polaków. Uczestnicy marszu wyszli sprzed budynku żardarmerii niemieckiej w Jedwabnem, kierując się wspólnie do lasu Przestrzelskiego - do miejsca zbiorowego mordu na Polakach. 

- Chcemy upamiętnić Polaków pomordowanych przez Niemców w Jedwabnem. Będziemy szli tą samą drogą spod posterunku żandarmerii niemieckiej. Polacy byli katowani na posternku, a następnie byli prowadzeni do lasu Przestrzelskiego. Chcemy pamiętać Polaków i tą drogą chcemy przejść - drogą, którą były prowadzone dwie rodziny:  rodzina Mościckich i Bronakowskich. Las Przestrzelski to było tylko jedno z miejsc, gdzie żandarmeria niemiecka mordowała swoje ofiary - mówi wiceprezes i rzecznik Stowarzyszenia „Wizna 1939“, Marcin Sochoń 

Reklama

Marsz i modlitwę poprowadził ks. Marcin Sobiech, proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Burzynie.

Zobacz również ⇩


Reklama

Najnowsze rolki



Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości